پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105227  | تاریخ خبر : 1398/04/21  | ساعت : 09:00

//اطلاع رسانی//

منظور از تعمیر مبل چیست ؟


در حقیقت تعمیر مبل عبارت است از برداشتن قسمت از مبلمان که فرسوده شده یا آسیب دیده و جایگزینی آن با یک قسمت سالم یا تعمیر و بازگرداندن آن قسمت به شرایطی که علاوه بر قابلیت استفاده دوباره ظاهری زیبا و قابل قبول داشته باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

نمونه‌هایی از تعمیر مبل جزئی عبارت است از: از بین بردن و پاک کردن لکه آب از روی مبل، پر کردن، دوختن و رنگ کردن دوباره جای پارگی و خراشیدگی و خط افتادن روی مبل یا رفو کردن گوشه پاره شده مبل، تعمیر و ساخت دوباره پایه‌های شکسته، جایگزینی توری‌های لاستیکی کهنه، تعمیر ریل کشوی برخی از مبل یا کاناپه‌ها، چسب کردن درزهای مبل و چارچوب‌های چوبی . دیگر تعمیرات شامل تعمیر ساختار و بدنه مبل یا تعمیرات مکانیکی می‌شود.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تعمیر مبل را خودشان در خانه انجام دهند به ویژه اگر نیاز به تعمیرات جزئی و کوچک باشد اما در مواردی که مبل و یا صندلی نیاز به تعمیر اساسی دارد یا قسمتی از بدنه و اسکلت اصلی مبلمان آسیب دیده باشد، بهتر است کار را به یک متخصص و نجار ماهر بسپارید.

 

استفاده از چسب چوب در تعمیر مبل

یکی از مراحل اصلی تعمیر مبل، چسب زدن است اما عوامل زیادی در با دوام ماندن و ماندگاری محل چسب، تاثیر دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. انتخاب چسب
  2. آماده‌سازی سطح
  3. نوع چسب زدن
  4. گیره زدن
  5. تمیزکاری

وقتی قصد استفاده از چسب چوب برای تعمیر مبل را دارید باید حتما به تمامی عوامل و مراحل ذکر شده دقت کرده و شیوه عملکرد خود درباره هر قدم را به خوبی بدانید. علاوه براین بسیاری از افراد فکر می‌کنند استفاده از میخ، پیچ و مهره و دیگر ابزار از این دست باعث ماندگاری هر چه بیشتر محل چسب خورده می‌شود اما اینطور نیست.

انتخاب چسب مناسب برای تعمیر مبل

در میان چسب‌های موجود در بازار سه نوع چسب دارای استاندارد کافی هستند: چسب حیوانی، چسب آبی ریزین، و چسب ریزین آلیفاتیک.

 قدمت استفاده از چسب حیوانی به زمان مصر باستان باز می‌گردد. باستان‌شناسان در اهرام ثلاثه موفق به کشف وسایل و ابزاری شده‌اند که با چسب حیوانی به یکدیگر چسبانده شده بودند. این چسب از پوست و بقایای اسب . گاو به دست می‌آمد. چسب حیوانی ماده‌ای بسیار قوی و بادوام است اما یک نقطه ضعف اساسی دارد. ایراد این چسب این است که در آب حل می‌شود و باید تا حدود 145 درجه حرارت ببیند تا درست بچسبد. با سرد شدن این چسب مانند ژل شده و قدرت خود را به دست می‌آورد. وقتی با  اتاق هم دما شد، خیلی محکم و با دوام می‌شود. اما اگر دمای هوا دوباره بالا برود و به ویژه اگر چسب در معرض رطوبت قرار بگیرد مقاومت و چسبندگی خود را از دست می‌دهد. بنابراین در هوای مرطوب یا در گرمای تابستان، چندان نمی‌توان به این نوع چسب اطمینان داشت.

ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا با وجود این ایرادات همچنان از چسب حیوانی در تعمیر مبل استفاده می‌شود. پاسخ این است که این نوع چسب در شرایط ایده‌آل دهه‌ها و حتی قرن‌ها دوام می‌آورد. در ضمن برای چسباندن مبلمان و اثاثیه آنتیک و قدیمی، استفاده از این چسب بهترین گزینه موجود است و سومین دلیل این است که در صورت بروز اشتباه به راحتی می‌توان این چسب را باز کرد و اینجا است که دقیقا نقطه ضعف چسب حیوانی به نقطه قوت و مزیت آن تبدیل می‌شود و آن را تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای تعمیر مبل می‌کند.

یکی دیگر از چسب‌های مناسب برای مبلمان، چسب آبی اپوکسی ریزین است که دارای طول عمر زیادی است. این چسب بر خلاف چسب حیوانی، عوامل محیطی بر آن تاثیری ندارند. این چسب بسیار قوی و ماندگار است به نحوی که می‌توان عملکرد و ماندگاری آن را به مدت پنج سال ضمانت کرد.

چسب ریزین آلیفاتیک که تحت عنوان چسب کارگاه زرد شناخته می‌شود از اواسط دهه 1940 میلادی، یعنی زمانی که چسب مصنوعی امروزی جای چسب حیوانی و چسب‌های لیگنین را گرفت، به روی کار آمد. قیمت این چسب کمتر از چسب اپوکسی است.

دلیل انتخاب این سه نوع چسب بیش از هر چیز دوام و ماندگاری آن‌ها است و همین امر آن‌ها را به بهترین گزینه‌های موجود تبدیل می‌کند و همانطور که گفته شد انتخاب چسب مناسب از اصول تعمیر مبل با استفاده از چسب چوب می‌باشد.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است