پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105189  | تاریخ خبر : 1398/04/19  | ساعت : 07:55

گزارش نصر/

خودنمایی تبریز قدیم در حفاری بارون آواک/ پروژه عمرانی که تاریخ را رونمایی کرد


نصر: سریال تمام نشدنی نشست خیابان ها بر اثر عملیات عمرانی بی رویه و بی تدبیری های حادثه آفرین این عملیات به دلیل عدم مطالعه قبل از شروع پروژه این بار داستان جدیدی داشت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،در روزهای گذشته در حین اجرای عملیات حفاری برای پروژه مجتمع تجاری و پارکینگ والمان ،خبر نشست خیابان بارون آواک در رسانه ها پخش شد، در ساعات ابتدایی نشر این خبر بسیاری به دنبال دلیل اصلی ایجاد این حفره در محل ایجاد پروژه بودند چرا که همه واقف بر خطراتی که بر اثر ریزش یا نشست بخشی از خیابان ممکن است رخ بدهد، هستند.

معمولا به دنبال نشست یک خیابان که عموما به دلیل بی تدبیری عاملان اجرای پروژه رخ می دهد، رفت و آمد را مدتی در آن مکان فلج می کند و ساکنین و فروشندگان محله علاوه بر دغدغه رفت و آمد به محل سکونت و کسب و کار خود به فکر سلامتی جان خود و ادامه ریزش می افتند، اگرچه بعد از نشست خیابان تدبیرات لازم برای برای رفع هر گونه خطر اندیشه می شود اما از آنجایی که بر زمان پیش روی پروژه اضافه می شود، چهره های ناراضی ساکنان در هر رفت و آمد از قیافه شان پیداست.

دو پدیده فرونشست و فروریزش در خیابان ها عوامل آسیب تلقی می شوند و معمولا پایین آمدن آب های زیر زمینی، برذاشت های بی رویه، خاک برداری بیش از حد مجاز، عدم مقام سازی خیابان و منطقه و اجرای بی رویه پروژه های ترافیکی و عمرانی در یک منطقه پتانسیل کافی برای رخ داد این دو اتفاق را فراهم می سازد.

اما این بار، پیش از اینکه فرصتی برای بررسی دلیل نشست خیابان بارون آواک تبریز که یکی از قدیمی ترین و پرتردد ترین خیابان های این شهر است، فراهم شود، اتفاق عجیبی اتفاق افتاد و روند سریال تکراری نشست خیابان تغییر کرد. ساعاتی بعد از ریزش خیابان بارون آواک فیلمی از ریزش دیواره های محل نشست خیابان منتشر شد که شاید در ابتدا هدف اصلی آن نشان دادن وجود خطر در این منطقه است اما پس از ریزش دیواره صحنه ای که نمایان شد، حیرت بر انگیز بود.

بر اثر نشست قسمتی از خیابان بارون آواک طی عملیات عمرانی بخشی از بقایای مدفون از یک سازه قدیمی که ظاهر آن شبیه به سازه یک مناره یا دوازه است، پدیدار شد، به محض نشر این خبر ، دستور توقف عملیات عمرانی در محدوده ای که نشست رخ داده است صادر شد و مقرر شد باستان شناسان و کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان به منظور بررسی بیشتر در محل حضور یابند و نتایج بررسی را اعلام کنند.

درست است که هنوز ماهیت این آثار مشخص نشده است و اما حقیقت این است که آثار نمایان شده می تواند مربوط به تبریز قدیم باشد، چرا که در زلزله سال 1194 قمری شهر مدفون شد و تبریز جدید روی آن ساخته شد، پس با توجه به گزارشات اولیه آثار مکشف شده می تواند بخشی از تبریز مدفون شده باشد واگر به بهره برداری درست برسد سرمایه ای برای توسعه گردشگری خواهد بود.

شنیده ها حاکی است، بیست سال قبل در هنگام احداث یک زیرگذر در یکی از خیابان های تبریز نیز آثار تاریخی مربوط به سازه های تبریز قدیم کشف شده بود اما متاسفانه با بی توجهی روبرو شد و به سرنوشتی نامعلوم دچار شد.

البته امروز با گذشت زمان و افزایش آگاهی مسئولان و مردم حساسیت نسبت به حفظ این آثار ارتقا یافته است و متقابلا انتظار می رود که سازه های کشف شده این منطقه به صورت علمی مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته و بهترین بهره برداری از آن صورت گیرد.

از طرفی زمان، در این مواقع یکی از عاملان اصلی حفظ و یا از میان رفتن سازه های باستانی است و آثار تاریخی نمایان شده در یکی از پر تردد ترین خیابان های تبریزبر اثر نشست خیابان از میان می رود و هم معزلی برای ساکنان محله تبدیل می شود ، تحقق حفظ این آثار باستانی تنها با مدیریت ممکن است.

--------------------------

گزارش از گلناز پورنامی

-------------------------

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است