پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   104303  | تاریخ خبر : 1398/04/01  | ساعت : 13:20

استاد دانشگاه:

فیلترینگ سیاست درستی نیست و باید اصلاح شود


نصر: استاد دانشگاه موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) گفت: فیلترینگ شبکه های اجتماعی سیاست درستی نیست و ضرورت دارد که اصلاح شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، رحیم شهرتی فر امروز در گفت و گو با خبرنگار نصر با اشاره به فراخوان اخیر رئیس قوه قضاییه در خصوص فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افزود: اولا اقدام ریاست محترم قوه قضاییه برای فراخوان مردم برای برقراری ارتباط با ایشان از هر طریق ممکن مخصوصا از طریق شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را باید به فال نیک گرفته و از ایشان تشکر کنیم اما باید توجه داشته باشیم که تنظیم روابط مردم با سازمانها و مسئولین باید بیشتر از آنکه از سلیقه مدیریتی نشات می گیرد بهتر است از سازوکار قانونی و ضابطه مند برخوردار باشد.

وی ادامه داد: یعنی در تمام سطوح مدیریتی آن سازمان ایجاد امکان برقرای ارتباط ضابطه مند برای مردم تعریف شده و مورد توجه قرار بگیرد چرا که قانون واجرای آن باید فصل الخطاب بوده باشد و در صورت عدم رعایت آن در سطوح سازمانی در جای جای کشور ، سیستم نظارتی قوای مسئول به موقع ورود تاثیر گذار داشته باشند. مساله دیگر موضوع آزادی های تصریح شده در قوانین و حقوق شهروندی و رعایت آن در تمامی سطوح است. اگر شهروندان از آزادی بیان و قلم برخوردار هستند می توانند هر مسئولی را مورد خطاب قرار داده و مکتوب خود را از طرق ممکن منجمله شبکه های اجتماعی و صفحه شخصی مقامات و فضای مجازی منعکس نمایند حال  از اینکه رئیس قوه قضاییه به این حق مردم صحه گذاشته و فراخوان مستقلی هم منتشر کرده اند اقدامی در خور تقدیر و تشکر است .
شهرتی فر اذعان داشت: اما به نظرم جناب آقای رئیسی بهتر بود قبل از فراخوان مذکور راجع به لغو فیلترینگ از شبکه های اجتماعی هم  تصمیم می گرفتند  چراکه اولا این نوع اقدامات نه تنها در نیل به اهداف موافقین فیلتر نتیجه ای در پی نداشته بلکه با بازخورد منفی جامعه روبرو شده و بنوعی هزینه و وقت کاربران را افزایش داده و بنوعی امکان تبلیغ بر علیه کشور را فراهم نموده و در واقع بنوعی با فراخوان ایشان هم در مغایرت می باشد لذا بهتر بود ایشان پس از دستور برداشتن فیلترینگ شبکه های اجتماعی،  در مورد برقراری ارتباط از طریق شبکه های مذکور به مردم فراخوان می دادند.
این فعال سیاسی اضافه کرد: یکی از شعارهای خوبی که معمولا داده می شود شفاف سازی در سازمانهای مختلف در قوای سه گانه است. امیدواریم این شعار تحقق عملی هم داشته باشد به غیر از مسائل محرمانه مرتبط با امنیت کشور بقیه اطلاعات اعم از آمار ها و گزارش عملکردها مخصوصا مبالغ اعتبارت و بودجه و محل هزینه آنها بصورت دقیق و شفاف در دسترس عموم باشد. ای کاش با توجه به طرح مسائلی در مورد حساب های قوه قضاییه در جامعه ریاست قوه قضاییه در دوره جدید افکار عمومی را در این مورد بصورت شفاف آگاه نموده و شیوه مدیریت خودشان را در این ارتباط را اعلام بکنند.
وی افزود: بهترین روش برای نظارت بر عملکردها نظارت عمومی مردم از طریق رسانه ها و جامعه خبرنگاران هست . و امروزه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی این امکان را فراهم آورده است که همه مردم بتوانند گزارشگر مسائلی باشند که از نظر آنها مهم است و باید منعکس شود. مثلا علاقمندان به حفاظت از محیط زیست هر جا شاهد اقدامات ضد محیط زیست و سهل انگاری نهادهای مسئول هستند بلافاصله منعکس می کنند و بدین سان افکار عمومی را بسیج و حساس می کنندکه عامل مهم بازدارنده است. اگر در قوه قضاییه ساز و کاری برای توجه و رسیدگی و پیگیری قانونی چنین گزارشاتی باز تعریف و عملیاتی بشود می تواند در کاهش سهل انگاریها و همچنین مبارزه با فساد اداری و ممانعت از تصمیمات نادرست و رفتارهای ناشایست اولیاء امور تاثیر گذار باشد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است