پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103796  | تاریخ خبر : 1398/03/22  | ساعت : 00:17

گزارش اختصاصی نصر/ افتتاح اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه همزمان با اینوتکس ۲۰۱۹؛

مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه راه حلی برای توسعه چند جانبه علم و فناوری


نصر: اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه سه شنبه ۲۱ خردادماه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی،آرمیدیا جابانا معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در سالن اجلاس سران برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر،کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل یکی از نهادهای تابعه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است، این شورا که یکی از 5 رکن اصلی سازمان ملل متحد به شمار می‌آید دارای ماموریت گسترده در حوزه اجتماعی و اقتصادی است و از نهادهای مختلف تشکیل شده است، با توجه به ظرفیت‌های موجود ایران در حوزه نوآوری و فناوری پیشنهاد برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه در سال گذشته از سوی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل ارائه شد.

پس از تصویب این پیشنهاد مقرر شد تا نخستین مجمع امسال و به میزبانی مشترک معاونت علمی و فناوری و کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل در روزهای 21 و 22 خرداد ماه برگزار شود.

بررسی جایگاه مهمترین بازیگران علم و فناوری در مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه

علی بیرنگ رییس مرکز تعاملات علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برگزاری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه را آغازی برای همکاری‌های فشرده‌تر دانست و گفت: در این اجلاس در خصوص استارتاپ‌ها به عنوان مهمترین بازیگران علم و فناوری بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی امروز در افتتاحیه اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: "اسکاپ" و جمهوری اسلامی ایران اخیراً همکاری‌هایی در حوزه فناوری و نوآوری آغاز کرده‌اند و بر این مبنا معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد میزبانی از اولین اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (APIF) را مطرح کرد.

وی ادامه داد: این ایده با استقبال اسکاپ مواجه شد و اکنون شاهد برگزاری این ابتکار با شکوه هستیم.

بیرنگ با بیان اینکه این رویداد چندین ویژگی جالب توجه دارد که آن را متمایز از ابتکارات مشابه کرد، یادآور شد: اجتماع نمایندگانی در سطوح تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار علم و فناوری از تعداد زیادی از کشورهای آسیا و اقیانوسیه و همچنین سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با علم و فناوری از جمله این ویژگی‌ها است.

قائم مقام امور بین‌الملل معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تمرکز بر بررسی جایگاه استارتاپ‌ها به عنوان بازیگران جدید، خلاق و پویای اقتصاد امروز در توسعه پایدار و طراحی بستری برای شبکه‌سازی میان آنها را از دیگر ویژگی‌های این اجلاس نام برد و یادآور شد: گفت‌وگوهای علمی و تبادل تجارب در حوزه سیاست‌ها و ابزارهای مختلف تقویت نقش استارتاپ‌ها در توسعه پایدار از نوآوری‌های طبقات پایین گرفته تا نقش زنان و آشنایی با ظرفیت‌ها و امکانات ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه با نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده ممتاز و زیست بومی پرتحرک در نوآوری از دیگر خصوصیات این نشست مشترک است.

وی اضافه کرد: تلاش من و همکارانم در مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این بوده که این رویداد بتواند آغازی درخشان برای تلاش‌های فشرده‌تر کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای دستیابی به الگویی جدید در سیاست‌گذاری علم، فناوری و نوآوری باشد تا نوآوری بتواند بیش از گذشته برای همه مردمان ما و همه نیازهای اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی آنان، جریان داشته باشد.

بیرنگ ابراز امیدواری کرد که همگان در این مسیر جدید و در برداشتن گام‌های آتی موفق باشند.

۳ فناوری که توسعه پایدار را در انقلاب چهارم صنعتی شتاب می‌بخشد

آرمیدیا جابانا ، معاون دبیر کل سازمان ملل، ایجاد فرصت‌های برابر برای کشورها به منظور بهره‌مندی از فناوری گقت: هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و رباتیک از فناوری‌هایی هستند که به توسعه پایدار شتاب می‌بخشند.

وی امروز در افتتاحیه اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد، فناوری را ابزاری برای نیل به اهداف توسعه پایدار دانست و افزود: انقلاب چهارم صنعتی در حال رخ دادن است و فناوری‌های هوش مصنوعی، ربات‌ها و اینترنت اشیا سه رکن اصلی اقتصاد جدید را تشکیل می‌دهند؛ چرا که این فناوری‌ها پتانسیلی هستند که به توسعه پایدار شتاب می‌بخشند.

وی افزود: از نظر فناوری محدودیت‌هایی را می‌بینیم که باید از طریق مثلث همکاری‌های شمال-شمال و جنوب- جنوب مرتفع شود و در این راه باید توجه ویژه‌ای به تلاش‌های صورت گرفته داشته باشیم.

جابانا با بیان اینکه تاکید مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه بر همه‌گیری فناوری است، ادامه داد: در این راه باید مطمئن شویم که فقیرترین افراد هم از فناوری بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به تصویب قطعنامه‌ای در اجلاس کشورهای اسکاپ، گفت: بر اساس این قطعنامه کشورهای اسکاپ باید از فناوری برای توسعه پایدار در منطقه آسیا و اقیانوسیه استفاده کنند و ما از کشورهای عضو تقاضا داریم که بر اساس این قطعنامه اقدام به برگزاری مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه کنند.

رییس اسکاپ افزود: پس از تصویب این قطعنامه در سال ٢٠١٨ ایران به عنوان برگزارکننده اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه انتخاب شد.

وی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم که کشورهای عضو در انقلاب چهارم صنعتی کمیته‌هایی را ایجاد کرده‌اند تا بر اساس آن تعاملات بین بخش‌های خصوصی و ذینفعان فناوری ایجاد شود.

جابانا تاکید کرد: ما پلتفرم‌های جدیدی برای فناوری ایجاد کردیم و از کشورهای عضو درخواست شد که در برنامه‌های خود از فناوری بهره ببرند و نشان دهند که فناوری چه اثراتی در محیط زیست و جوامع دارد.

وی افزود: کار ما ایجاد فرصت‌های برابر برای افراد عادی و فقیر در بهره‌مندی از فناوری است و در این مجمع نیز به این موضوع تاکید می‌کنیم.

 

بین‌المللی‌سازی علم و فناوری از اهداف اساسی در مسیر رشد کشور

حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی، بین‌المللی‌سازی علم و فناوری را از اهداف اساسی در مسیر رشد علم و فناوری در کشور دانست.

وی در اولین مجمع بین‌المللی نوآوری آسیا و اقیانوسیه که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به اهمیت و ضرورت تغییر رویکرد اقتصادی ایران از اقتصاد منابع به اقتصاد دانش‌بنیان و اهمیت تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و جایگاه مناسب ایران در نوآوری و تولید علم در منطقه و جهان، ابراز امیدواری کرد این نشست بتواند گامی همسو و در تحقق این اهداف باشد.

وی، انتقال نوآوری و فناوری به داخل جامعه و تامین نیازهای ملی کشور، سوق به‌سوی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و بین‌المللی‌سازی علم و فناوری را از اهداف بسیار مهم و اصلی در مسیر رشد علم و فناوری در کشور برشمرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است