پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103790  | تاریخ خبر : 1398/03/21  | ساعت : 23:34

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

من هیچ وقت نگفته ام کاوه سودا آلاینده نیست/ نتیجه بررسی های تیم دانشگاهی هر چه باشد، خواهیم پذیرفت/ ما از واحدهای آلاینده دفاع نمی کنیم


نصر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: نتیجه تیم دانشگاهی بررسی کننده مسائل زیست محیطی کاوه سودا هر چه باشد، آن را خواهیم پذیرفت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "حمید قاسمی" ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته محیط زیست به نقش رسانه ها در تعمیق فرهنگ حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: خیلی مدت بود که می خواستیم بحث محیط زیست را به میان مردم بکشانیم و امروز به همت رسانه ها و توجه آن ها به موضوعات زیست محیطی، حساسیت مردم به محیط زیست افزایش یافته و شاهد واکنش های مختلف شهروندان به موضوعات زیست محیطی در شبکه های اجتماعی هستیم.

وی افزود: هم اکنون خبرنگاران و رسانه‌های مختلف آذربایجان شرقی با حساسیت و جدیت خاصی مسائل زیست محیطی استان را رصد کرده و با تولید اخبار و گزارش‌های مختلف و متنوع، موضوع را به سطح جامعه و افکار عمومی کشانده‌اند که ما این رویه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این روند همچنان با تعامل سازنده بین مجموعه اداره کل و رسانه‌ها ادامه یابد.

قاسمی با بیان اینکه 13 درصد از مساحت آذربایجان شرقی را مناطق چهارگانه اعم از پارک ملی، حفاظت شده، اثر طبیعی ملی و پناهگاه حیات وحش تشکیل می دهند، گفت: در این مناطق چهارگانه 36 پاسگاه وظیفه حفاظت از این مناطق را برعهده دارند که در این راستا 4 نفر شهید محیط بان و 3 جانباز محیط بان در آذربایجان شرقی تقدیم کرده ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی مساحت جنگل‌های ارسباران را 180 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: از مجموع 180 هزار هکتار، 80 هزار هکتار از جنگل‌ها تحت مدیریت و حفاظت محیط زیست استان است.

 

انتقاد از عدم انجام تعهدات اصلاح میانگذر دریاچه ارومیه

قاسمی در ادامه برخی از چالش‌های زیست محیطی استان را برشمرد و گفت: عدم اجرای سند آمایش سرزمین، اعطای حق آبه رودخانه و تالاب‌ها، عدم انجام تعهدات اصلاح میانگذر دریاچه ارومیه، عدم اطلاع کافی افکار عمومی از وظایف و اقدامات سازمان‌، توسعه و بهره برداری از برخی معادن و عدم تناسب نیروها با حجم عظیم مأموریت را از جمله چالش‌های سازمان حفاطت محیط زیست در استان هستند.

وی به کمبود نیروی انسانی در حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و گفت: به ازای هر هزار هکتار باید یک محیط بان باشد و ما از نظر نیروی انسانی کمبود داریم و ما اکنون 650 نفر پست سازمانی داریم، ولی کل مناطق حفاظت شده را با 200 نفر اداره می‌کنیم.

 

جاده کشی در مناطق حفاظت شده به حفظ تنوع زیستی آسیب می زند

این مقام مسئول با انتقاد از جاده کشی‌های بی‌رویه در مناطق حفاظت شده، گفت: جاده کشی در مناطق حفاظت شده استان به حفظ تنوع زیستی مناطق چهارگانه آسیب می زند.

قاسمی در ادامه به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: به برکت بارش‌های خوب، این دریاچه اکنون وضعیت مناسبی دارد و تراز دریاچه ارومیه به 1271/90 رسیده است که ارتفاع سطح آب دریاچه نسبت به اول سال آبی جاری یک متر و 6 سانتی متر افزایش تراز داشته است.

وی تولید و رهاسازی پسماند توسط مردم در مناطق گردشگری به ویژه منطقه ارسباران را یکی از چالش‌های جدی زیست محیطی استان دانست و گفت: آتش‌سوزی و عدم مدیریت دام در مرتع نیز باید مورد توجه قرار گیرد چراکه متاسفانه پروانه چرای در مراتع متناسب با توان اکولوژی هر منطقه نیست و موجب تخریب خاک، گونه‌های گیاهی و... می‌شود.

 

پتروشیمی و پالایشگاه ذاتاً آلایندگی دارند

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه به مسائل مطرح شده در حوزه محیط زیست انسانی اشاره کرد و گفت: در مورد آلایندگی پتروشیمی و پالایشگاه باید بگویم که این صنایع ذاتاً پتانسیل آلایندگی دارند که همیشه مورد اعتراض بوده ولی اقدامات زیست محیطی که در این دو واحد رخ داده در مقایسه با هم ردیف‌های خود بسیار خوب بوده است و فشاری که برای رعایت محیط زیست در استان وجود دارد، در سایر استان‌ها وجود ندارد، لذا اقدامات زیست محیطی در این مجموعه‌ها خوب بوده ولی کافی نیست.

قاسمی ادامه داد: واحدهای نفتی به طور پیش فرض در قانون آلاینده هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و باید عوارض آن بدون اعلام محیط زیست اخذ شود ولی ما مسئول اخذ عوارض نیستیم!

 

من هیچ وقت نگفته ام کاوه سودا آلاینده نیست

وی در مورد بحران زیستی کاوه سودا هم با بیان اینکه نتایج آزمایشات پساب این کارخانه باید با منبع پذیرنده مقایسه شود تصریح کرد: من هیچ وقت نگفته ام کاوه سودا آلاینده نیست و امکان نفوذ پساب به آب‌های سطحی و زمین‌های کشاورزی نیز باید بررسی شود.

قاسمی از ماموریت یافتن کارگروه دانشگاهی برای مطالعه اثرات زیست محیطی فعالیت کاوه سودا خبر داد و گفت: در مورد کاوه سودا با توجه به حساسیت های ویژه ای که به وجود آمد، جلسات متعدد و ویژه ای تشکیل شد و در نهایت به دستور استاندار آذربایجان شرقی یک تیم علمی و دانشگاهی مسئول مطالعه وضعیت زیست محیطی کاوه سودا و اعلام نتیجه آن در طی 120 روز شده است.

 

نتیجه بررسی های تیم دانشگاهی هر چه باشد، خواهیم پذیرفت

وی با بیان اینکه نتیجه بررسی های این تیم دانشگاهی هر چه باشد، آن را خواهیم پذیرفت، افزود: این کارگروه دانشگاهی هم احتمال آلایندگی کاوه سودا را بررسی خواهند کرد و در صورت آلاینده بودن، راه‌های رفع آلودگی هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

قاسمی از آمادگی این اداره کل جهت همکاری با رسانه ها در خصوص موارد مبهم خبر داد و گفت: من در رابطه با نتایج آزمایشات پساب کاوه سودا اعلام می کنم که آماده همکاری هستیم، هر کس می خواهد بیاید و ما نتایج و اطلاعات لازم را تحویل دهیم، اما خواهش می کنم با کلامات عام آلایندگی بازی نکنید و بحث های علمی کنید!

وی ادامه داد: من در بازدیدی که چند هفته قبل از کاوه سودا داشتم هم اعلام کردم که این کارخانه پتانسیل آلایندگی را دارد، ما هیچ جایی در برابر بررسی های لازم مقاومت نکرده ایم. ما به روشنگری رسانه ها احتیاج داریم، همین که مردم را به این موضوعات حساس کرده اید و رعایت اصول زیست محیطی در صنایع به مطالبه مردم تبدیل شده، موفقیت بزرگی است و همین که مردم نگران می شوند و تصفیه خانه فاضلاب می خواهند، قدم رو به جلوی بزرگی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه به طرح ابهامات در رابطه با سلامت عملکرد این اداره کل در رسانه ها و توسط برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته برخی عزیزها با عناوین دفاع از محیط زیست مطالبی مطرح کردند، ما هر کجا لازم باشد توضیحی بدهیم، توضیح می دهیم. استان دستگاه قضایی، اطلاعاتی و نظارتی دارد و هر دستگاه وظایفی دارد و اگر تخلفی ببینند حتما برخورد خواهند کرد.

 

ما از واحدهای آلاینده دفاع نمی کنیم

قاسمی گفت: من در مورد کاوه سودا حتی در مجمع نمایندگان هم توضیح دادم و گفتم که چه اقداماتی انجام داده ایم و دستگاه های نظارتی هم در جریان هستند.

وی افزود: انتقاد با کلمات عام را نمی پذیریم، در هر کجا موردی یافتید که اشتباه کرده ایم، قبول می کنیم و چیزی برای لاپوشانی نداریم. متاسفانه بعضی ها دایه مهربان تر از مادر می شوند، مرجع تشخیص آلایندگی سازمان محیط زیست است.

قاسمی گفت: ما از واحدهای آلاینده دفاع نمی کنیم و هر کجا که رسانه ها به موردی برخوردند که از دید ما دور مانده است، حاضریم بررسی کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.

این مقام مسئول گفت: اولویت ما حفظ محیط زیست است و اگر یک واحد آلاینده قابل اصلاح باشد، با اخذ تعهد محضری فرصت کافی برای اصلاح فرایندهای تولید آن داده می شود.

 

چرمشهر موظف به اصلاح و نوسازی تصفیه خانه هایش شده است

قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد آلایندگی شهرک صنعتی چرمشهر هم گفت: چرمشهر 3 تصفیه خانه دارد و این شهرک در زمان به وجود آمدن در محدوده تبریز قرار نداشت. چرمشهر 350 واحد دارد که همه آن ها فعال نیستند، اما تعدادی از واحدهای آلاینده این شهرک یا با حکم قضایی تعطیل شدند، یا به دادگاه معرفی شدند و یا به اخذ جرائم زیست محیطی محکوم شده اند.

وی از موظف شدن واحدهای فعال در این شهرک به پیش تصفیه پساب صنعتی اشاره کرد و گفت: سه تصفیه خانه فرسوده چرمشهر موظف شدند تا اقدامات اصلاحی را در جهت اصلاح و تقلیل شاخص‌های آلاینده انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه دولت به چرمشهر مشهد اعتبار خوبی برای احداث تصفیه خانه تخصیص داده است، افزود: دولت باید در این استان هم به عنوان قطب چرم کشور جهت نوسازی و بازسازی تصفیه خانه هزینه کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

این اساتید دانشگاهی کی هستن؟؟!! شفاف بگین اونجا هم پارتی بازی شده
09:31:28 1398/03/22
شایان
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است