پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103756  | تاریخ خبر : 1398/03/21  | ساعت : 08:10

یادداشت/

"شهردار در سایه" تبریز کیست؟


نصر: اصطلاح دولت در سایه در ادبیات سیاسی کشورهای مختلف جهان مرسوم بوده و در اصطلاح به ادبیات توطئه آلوده اطلاق می شود که به وجود دولتی مخفی که قدرت واقعی نزد آن است و در پس دولت‌های ظاهری فعالیت می‌کنند اشاره می‌کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

چنین مثال‌هایی را می‌توان در آثار دن سموت، ویلیام گای کار، جیم مارس، کرول کوگلی، گری آلن، دس گریفین، دیوید ایسکه، مایکل هافمن، و جان کلمن یافت. برخی از این نویسندگان بر این باور هستند که که اعضای دولت سایه ممکن است برای سازمان‌های چاتم‌هاوس، سیا، گروه بیلدربرگ، سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا کار کنند یا خود را نمایندگان آن‌ها معرفی کنند و از این طریق با بانک‌های بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی و بانک جهانی همکاری کنند.

اما اصطلاح شهردار در سایه اخیرا در مجموعه شهرداری تبریز مرسوم شده است، اصطلاحی که البته به اذعان برخی کارشناسان امر متاسفانه هر روز هم رنگ و بوی اثرگذار تری نیز به خود می گیرد تا جایی که گویا در واقع این جناب ایرج شهین باهر شهردار تبریز است که در سایه قرار دارد و شهردار در سایه تلاش دارد تمام زمام امور را در دست گیرد.

شهردار در سایه را همه می شناسند ولی کسی صراحتا نام اش را بیان نمی کند چرا که تمام امور از عزل و نصب ها گرفته تا مباحث مالی این مجموعه عریض و طویل را در دست گرفته و به نوعی شهردار تبریز را در سایه قرار داده است.

بسیاری از مدیران مجموعه شهرداری برای تحقق اهداف خود به جای شهردار با وی مذاکره و مشورت می کنند تا در صورت تصویب شهردار را نیز در جریان امر قرار دهند حال اینکه در بسیاری از موارد سرپیچی هایی علنی نیز از دستورات شهردار صورت می گیرد که شهردار در سایه آنها را مدیریت می کند.

این رویکرد انتخاب شده برای مدیریت کلانشهر تبریز بی شک خسران های جبران ناپذیری برای شهر خواهد داشت چرا که متاسفانه برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در زد و بندهای سیاسی ، حزبی و تشکیلاتی غرق شده اند و توان بیان شفاف دیدگاه های خود را ندارند و این امر تشریفاتی بودن شورا را بیش از پیش پر رنگ کرده است.

امید آنکه به منظور سامان بخشیدن به وضعیت بسیاری از سازمان هایی که همچنان با سرپرست مدیریت می شود و شرایطی نامعلوم دارند اعضای شورای شهر تبریز نقشی فعال تر از "شهردار در سایه" را ایفا کنند چرا که در شرایط کنونی به هیچ وجه انتظارها از شهرداری تبریز برآورده نشده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است