پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103530  | تاریخ خبر : 1398/03/12  | ساعت : 17:25

گزارش/

اظهارات متفاوت مسئولان از قطع درختان/نفس های ارسباران را نبرید


نصر:  با ورود درختان بریده شده به جاده‌ها، تصاویری منتشر شد که از دست درازی به درختان منطقه حکایت داشت این صحنه‌ها مردم را نگران نفس‌های ارسباران کرد اما مسئولان دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از مهر، پوشش جنگلی آذربایجان شرقی تنها ۴ درصد است، مساحت جنگل‌های این استان ۱۹۰ هزار هکتار است که غالب آن در محدوده منطقه ارسبالان شامل ۶ شهرستان واقع شده است.

پیش از این درختان تنها در مخازن ۲ سد بزرگ قطع می‌شد، اما با اجرای طرح تنفس در جنگل‌های شمال، بوی چوب از این حوالی به مشام سوداگران رسید، قیمت از ۵۰ هزارتومان به ۸۰۰ هزار تومان که رسید روستاییان خارج از مخازن سدها نیز داوطلب قطع درختان شدند.

با ورود قانونی درختان بریده شده به جاده‌های استان، تصاویری منتشر شد که از دست درازی به درختان منطقه حکایت دارد؛ خبری که واکنش تند حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی را نیز در پی داشت.

اما با گذشت چندماه از انتشار خبر قطع درختان قره باغ و ارسباران، این مساله همچنان در سایه‌ای از ابهام قرار دارد، قطع درختان ادامه دارد و همچنان شاهد عبور کامیون‌های حمل چوب در جاده‌های آذربایجان شرقی هستیم، موضوعی که واکنش مثبت و منفی برخی مسئولان را به دنبال داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم امام جمعه تبریز حتی این مساله را در خطبه‌های نماز جمعه تبریز مطرح کرد و خواستار بررسی دقیق این قضیه توسط مسئولان شد.

اما برخی مسئولان این فرایند را طبیعی و در راستای اصلاح باغات عنوان می‌کنند، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاروزی استان آذربایجان شرقی در این زمینه می‌گوید: ۲۰ هزار هکتار در سطح استان باغ داریم که غیراقتصادی است یعنی باید حذف و جایگیزین شود.

رخ افروز ادامه می‌دهد: اگر ۱۱۳ هزار هکتار در یک سال در باغ هرس شود نزدیک ۱۰۷ هزار تن درخت تولید می‌شود اما ما به ۷ هزار تن مجوز حمل داده‌ایم.

وی می‌گوید: آنجایی که درخت اضافی وجود دارد در داخل باغ نیاز به حذف دارد حذف می‌کنیم اما آنجایی که لازم است مجوز داده نمی‌شود.

تکذیب قطع درختان ارسباران

معاون سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: چوب‌هایی که از آذربایجان شرقی قاچاق می‌شوند برای منطقه ارسباران نیست.

حمید ظهرابی در رابطه با قاچاق چوب و نابودی منطقه ارسباران آذربایجان شرقی اظهار می‌دارد: براساس گزارش‌ها، چوبی که از این منطقه خارج می‌شود چوب‌های کشت شده در باغات و مزارع توسط کشاورزان هستند.

وی تصریح می‌کند: بررسی‌هایی درباره قاچاق چوب از منطقه ارسباران صورت گرفته و آنچه که به سازمان محیط زیست گزارش شده تکذیب قطع درختان این منطقه حفاظت شده است.

معاون سازمان محیط زیست از مکاتباتی با استان آذربایجان شرقی در این خصوص خبر می‌دهد تا موضوع به صورت شفاف بررسی شود.

قول داده‌اند از خریدوفروش چوب‌های جوان خودداری کنند

اما رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه جنگل‌ها و حفاظت محیط زیست و پوشش گیاهی ما از بین می‌رود که بلایای آن سیل خواهد بود، عنوان می‌کند: یک عده دلالان و سودجویانی وجود دارند که به فکر حفظ منابع طبیعی نیستند و تنها به فکر جیب خود هستند.

غلامحسین مسعودی ریحان می‌افزاید: برخی اقدامات سودجویان، طبیعت و جغرافیای منطقه را تغییر می‌دهند این در حالی است که برخی مناطق ما مثل ارسباران به دلیل طبیعت خود شهرت یافته است.

وی ادامه می‌دهد: هر یک از مسئولان مواضعی را بیان می‌کنند که متفاوت است و بر همین اساس شورای اسلامی استان برای بررسی وضعیت و با توجه به مطالبه شهروندان از اشخاص مختلف دست‌اندرکار در این موضوع دعوت کرده تا در این زمینه اظهار نظر کنند.

رئیس شورای اسلامی استان با اشاره به اینکه از نظر اتحادیه چوب فروشان، تفاوت زیادی میان چوب درختانی که برای هرس شدن قطع شده‌اند با چوب درختان تر و جوان وجود دارد و به‌راحتی قابل تشخیص است، اظهار می‌دارد: چوب فروشان قول داده‌اند تا از چوب‌هایی که در عین طراوت و جوانی قطع شده‌اند استفاده نکرده و در صورت مشاهده خرید و فروش چنین چوب‌هایی به مسئولان امر گزارش دهند.

هیچکس منکر قطع درختان ارسباران نیست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: شیوه نامه جدیدی که ابلاغ سراسری شده مربوط به جنگل‌ها نیست و مربوط به قطع درختان در باغات شخصی است، جنگل به شیوه نامه نیاز ندارد اما به طور کلی قطع هرگونه درخت در جنگل‌های ارسباران ممنوع است.

اکبر فتحی می‌گوید: هیچکس منکر قطع درختان جنگلی نیست، اما این قطع اشجار به صورت غیرمتعارف نیست، افراد بومی و روستاییان مناطق ارسباران برای تهیه لوازم خود از دسته بیل تا خیلی مورد دیگر نیز از چوب درختان جنگلی استفاده می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: به طور کلی و از لحاظ قانونی قطع درخت کاملاً ممنوع است، سازمان جهاد کشاورزی از طریق اداره کل منابع طبیعی به صورت مستقیم در برخورد با متخلفین ورود پیدا می‌کند.

فتحی با اشاره به دستگیری افراد متخلف اعم از شکارچی و قطع کنندگان غیرقانونی تصریح می‌کند: هم اداره کل منابع طبیعی و هم اداره کل محیط زیست به عنوان ضابط قضائی شناخته می‌شوند و به صورت مستقیم می‌توانند اقدام به برخورد با متخلفین کرده و به مراجع قضائی معرفی کنند.

ارسباران زیر ذره‌بین محیط زیست

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی هم می‌گوید: قطع درختان در جنگل‌های ارسباران نداریم چرا که این جنگل جزو جنگل‌های حفاظتی است، چه داخل مناطق چهارگانه باشد چه خارج از آن.

میرمحسن قمی با اشاره به وضعیت مناطق حفاظت شده در جنگل‌های ارسباران و وجود بیش از هزار گونه گیاهی عنوان می‌کند: از مجموع ۱۳۰ هزار هکتار وسعت ارسباران نزدیک ۴۰ هزار هکتار برای احداث پارک ملی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست استان اختصاص یافته و این منطقه در ۴ بخش مورد حفاظت قرار می‌گیرد.

وی ادامه می‌دهد: تعرضی به درختان واقع در اراضی حفاظت شده جنگل‌های ارسباران صورت نگرفته و گزارشی مبنی بر قطع درختان در مناطق حفاظت‌شده این جنگل‌ها نداریم.

معاون محیط زیست استان از نظارت بر فرایند هرس درختان دراین منطقه خبر داده و می‌گوید: تعیین مناطق ویژه در محیط‌های جنگلی و حفاظت‌شده برای ایجاد تأسیسات مناسب رفاهی و استراحتگاهی گردشگران در ارسباران صورت گرفته است، از گردشگران نیز خواسته شده تا از روشن کردن آتش که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی در منطقه شود، همچنین شکستن شاخه‌های درختان خودداری کنند و طبیعی است که قطع درختان آن هم به صورت انبوه توسط گردشگران امکان‌پذیر نیست.

کاهش تخریب و تعرض به مراتع و جنگل‌ها

همچنین معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح می‌کند: باید این ۲ مساله را از هم جدا کنیم، قطع درخت از جنگل‌های ارسباران و قطع درخت از باغات شخصی.

رستم صادقی ادامه می‌دهد: از طرف اداره قول می‌دهم که حرکت تهاجمی به جنگل‌های ارسباران تاکنون نبوده و از این به بعد نیز نخواهد بود.

آمار داده‌ها نشان می‌دهد تخریب و تعرض به مراتع و جنگل‌ها نسبت به گذشته کاهش یافته و زمانی می‌توانیم آمار تعرض و تخریب مراتع و جنگل‌ها را به صفر برسانیم که این مهم به فرهنگ در جامعه تبدیل شود

وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با هدف حفظ و حراست از مراتع و جنگل‌ها تشکیل یافته است، اظهار می‌دارد: با وجود یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و آمار داده‌ها نشان می‌دهد تخریب و تعرض به مراتع و جنگل‌ها نسبت به گذشته کاهش یافته و زمانی می‌توانیم آمار تعرض و تخریب مراتع و جنگل‌ها را به صفر برسانیم که این مهم به فرهنگ در جامعه تبدیل شود.

صادقی از وگذاری ۸۰ درصد امور حفاظت از جنگل‌های ارسباران به حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها خبر داد.

آماده عذرخواهی هستیم

اما معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی نیز اظهار می‌دارد: اگر در ۱۶۰ هکتار در جنگل‌های استان چوبی قاچاق می‌شود، ما آماده‌ایم برویم از نزدیک دیدن کنیم و از قصور احتمالی خود عذرخواهی کنیم.

اما در سال ۹۶ طرح استراحت ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به دولت ارائه شد و به تصویب هیأت دولت نیز رسید، شاید جنگل‌های ارسباران تاوان تنفس جنگل‌های شمال کشور را می‌دهد

باقرزاده می‌گوید: چوب‌های قطع شده که امروز در نیسان و یا ۱۰ تن حمل می‌شود، کاملاً قابل تشخیص است که درخت هرس است یا چوب جنگلی است.

علی نژاد عضو کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اینگونه اظهار می‌دارد: درخت‌های قطع شده بیشتر به مخزن سد عمارات شهرستان هوراند است، چرا که حدود ۶۰۰ هکتار از باغات ما به مخزن سد عمارات می‌رود.

محبی دیگر عضو کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی نیز ابراز می‌دارد: یک کشاورز ۱۰ سال پیش درخت صنوبر کاشته می‌خواهد آن را بفروشد و چاره‌ای جز قطع آن ندارد.

اما در سال ۹۶ طرح استراحت ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور از سوی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به دولت ارائه شد و به تصویب هیأت دولت نیز رسید، شاید جنگل‌های ارسباران تاوان تنفس جنگل‌های شمال کشور را می‌دهد.

کاش به روزی برسیم که به جای انتشار و دست به دست شدن عکس‌های حمل درختان قطع شده در سطح خیابان‌های شهر، عکس‌های سلفی از طبیعت بکر و زیبا و منحصربفرد جنگل‌های ارسباران، در فضای مجازی، چشم همگان را نوازش کند.

گزارش از بیت اله احمدی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

مسؤلين استان غير از تكذيب كردن هيچكاري بلد نيستند
00:03:33 1398/03/13
شفيعي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است