پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103240  | تاریخ خبر : 1398/03/06  | ساعت : 15:55

پیگیری نصر/

مشکلات مدیریتی در منطقه ویژه اقتصادی سهلان و بلاتکلیفی سرمایه گذاران/ «سهلان» ظرفیت ویژه ای که فراموش شد!


نصر: منطقه ویژه اقتصادی سهلان با وجود پتانسیل های بزرگ در جهت توسعه صنعتی و صادرات غیر نفتی، با وجود مشکلات مدیریتی در بلاتکلیفی به سر برده و عملا فعالیت ها در آن متوقف شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، شهریور 1395 بود که شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران با دعوت از نمایندگان رسانه ها در آذربایجان شرقی خبر از به نتیجه رسیدن طرح منطقه ویژه اقتصادی سهلان و آغاز واگذاری آن به سرمایه گذاران داد، اما علی رغم همه وعده وعیدها و سخنرانی های شیرینی که در مراسم بهره برداری این پروژه انجام شد، امروز این منطقه که پتانسیل های بسیار بزرگی در توسعه سرمایه گذاری خارجی و افزایش صادرات غیر نفتی دارد به بن بست مدیریتی برخورد کرده است!

 

چشم انداز منطقه ویژه اقتصادی سهلان در سه سال پیش!

"ولی آذروش" مدیرعامل وقت شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران ظهر 11 شهریور 95 در حضور نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی، گفته بود: منطقه ویژه سهلان با توجه به ظرفیت ها و مزیت های بزرگی که دارد، به یکی از بزرگترین مناطق ویژه اقتصادی کشور تبدیل خواهد شد.

وی گفت: منطقه ویژه سهلان دارای مزیت های ویژه ای است و می تواند با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی خواهد توانست در توسعه صنعتی آذربایجان شرقی و منطقه و نیز بستر مناسب برای صادرات کالا به کشورهای منطقه، قفقاز و شرق اروپا را فراهم می کند.

آذروش ادامه داد: ایجاد اشتغال پایدار جزو اهداف اصلی این منطقه است و 247 هکتار برای منطقه ویژه اقتصادی سهلان در نظر گرفته شده است و فاز اول آن در متراژهای 3 هزار متری، 5 هزار متری و 10 هزار متری در نظر گرفته شده و زیرساخت های کامل آنها فراهم شده است.

وی ادامه داد: امکانات ویژه منطقه سهلان برای واردات و صادرات کالا در کمتر منطقه ویژه اقتصادی کشور وجود دارد و از طریق کارگو هوایی امکان صاردات کالا به تمام نقاط دنیا را دارد.

مدیرعامل وقت شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران ادامه داد: این برای اولین بار است که این شرکت برای گسترش صاردات چنین زیرساخت هایی برای سرمایه گذاری فراهم کرده است. برنامه ما تبدیل منطقه ویژه سهلان به هاب لجستیکی شمالغرب کشور است.

در همان زمان اسماعیل جبارزاده، استاندار وقت و محمدصادق پور مهدی معاون عمرانی وی و نیز چندین تن از نمایندگان مجلس هر کدام وعده های دلچسبی درباره منطقه ویژه اقتصادی سهلان داده بودند، با تغییرات مدیریتی متعدد در منطقه ویژه اقتصادی سهلان، این منطقه چندان روی ثبات و پیشرفت به خود ندید.

 

سایه اختلافات درون سازمانی و عدم ثبات مدیریتی در توسعه سهلان

منطقه ویژه اقتصادی سهلان که از لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از مناطق ویژه اقتصادی برخوردار و بی نظیر کشور به حساب می آید، در سایه اختلافات درون سازمانی و عدم ثبات مدیریتی، علی رغم پتانسیل های بی نظیر خود هنوز نتوانسته نقش آفرینی در اقتصاد منطقه داشته باشد.

این وضعیت موجب سردرگمی و بلاتکلیفی سرمایه گذارانی شده که در منطقه ویژه اقتصادی سهلان حضور دارند، اما هنوز نتوانسته اند واحدهای تولیدی خود را به چرخه اقتصادی کشور وارد کنند و روز به روز با زیان انباشته مواجه می شوند.

افراد متعددی از سرمایه گذاران منطقه ویژه اقتصادی سهلان با تماس با تحریریه نصر مشکلات واحدی را مطرح کرده و از عدم ثبات مدیریتی در این منطقه انتصاب مدیرانی بدون اختیارات گله کردند.

 

هنوز قرارداد و جواز تاسیس برای ما صادر نشده است

تیم خبری پایگاه خبری-تحلیلی نصر با حضور در منطقه ویژه اقتصادی سهلان ضمن بازدید از آخرین وضعیت این منطقه ویژه اقتصادی و واحدهای ناقص و بلاتکلیف مانده، با تعدادی از سرمایه گذاران سهلان گفتگو کرد.

آقای نوری زاده یکی از سرمایه گذارانی است که در زمینه تولید تجهیزات خاص صنعتی فعالیت می کند، وی در گفتگو با خبرنگار نصر گفت: ما از تیر ماه 96 اینجا را تحویل گرفتیم و از همان زمان هم عملیات احداث ساختمان ها را شروع کردیم، اما هنوز قرارداد و جواز تاسیس برای ما صادر نشده است و دو سال است که این هفته و آن هفته می کنند.

وی افزود: ما دو سال است که اینجا فعالیت می کنیم، اما به سبب بلاتکلیفی ها و عدم همکاری مسئولان منطقه ویژه اقتصادی سهلان کارهای اجرایی ما متوقف شده است. ما با مشتریان قرارداد داریم و نمی توانیم پاسخگوی تعهداتمان باشیم و در نتیجه ضرر و زیان بابت دیرکردها می پردازیم. عدم صدور قرارداد و عدم ارائه سند موجب بروز مشکلات متعددی در سازمان امور مالیاتی برای ما شده و گواهی معافیت از مالیات بر ارزش افزوده به واحدهای فعال در این منطقه صادر نمی شود و این موجب افزایش هنگفت هزینه های تولید شده است.

این سرمایه گذار منطقه ویژه اقتصادی سهلان گفت: هر کجا هم که بفرمایید مراجعه کرده ایم، به استانداری، سازمان صنعت و معدن، سازمان های متولی در تهران نامه نوشتیم و به وزیر صنعت هم نامه نوشتیم، اما نتیجه ای نداشته است.

وی ادامه داد: ما که از بنگاه سر کوچه زمین نخریده ایم، اینجا مصوبه هیات دولت را دارد، از یک شرکت دولتی بر ای سرمایه گذاری زمین گرفتیم، اما با گذشت دو سال از سررسید وعده های مسئولان هنوز هیچ اقدامی نشده است. ما جزو تامین کنندگان استراتژیک ترین قطعات مورد نیاز صنایع مهم کشور هستیم، اما این عزیزان عملاً ما را با زیان انباشته با خطر ورشکستگی مواجه کرده اند. مایه تاسف است که هیچ یک از مجوزهایی که برای طی مراحل قانونی سرمایه گذاری لازم داریم، صادر نشده و عملاً بلاتکیف مانده ایم.

وی در پایان گفت: چون زیر تعهدات قرار داریم، مجبور شده ام از بانک های خصوصی وام با بهره 30 درصد بگیرم و کار را جلو ببرم، با اینکه می دانم ضرر خواهم کرد، برای حفظ اعتبارم این کار را کردم. به عزیزان مسئول سلام برسانید و بگویید این حمایت از تولید نیست!

 

دهها واحد تولیدی در سهلان معطل تعیین تکلیف مدیران منطقه ویژه اقتصادی

آقای عطالو، یکی دیگر از سرمایه گذاران منطقه ویژه اقتصادی سهلان هم به خبرنگار نصر گفت: ما ماشین آلات مان را از خارج کشور تهیه کردیم و بنا به ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی سهلان در معافیت های مالیاتی و گمرکی تصمیم گرفتیم در اینجا سرمایه گذاری کنیم و ماشین آلات لازم را وارد منطقه کردیم و زمین را قرارداد کردیم.

وی افزود: برای تولید ما برق زیادی لازم است، گفتند مشکلی نیست تا شما سوله تولیدتان را تمام کنید، برق تان را واگذار خواهیم کرد و ما با چه مکافاتی دستگاه های مورد نیاز را از ترکیه وارد کردیم و وارد منطقه ویژه کردیم. قرار بود در دهه فجر سال 96 برق و همه زیرساخت های ما را تحویل بدهند، اما تا کنون هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است و دستگاه ها و تجهیزات ما هم در گمرک مانده و هر روز هزینه انبارداری می پردازیم. سرمایه ما زیر گرد و غبار گمرک سهلان مانده است و کسی هم پاسخگو نیست.

این سرمایه گذار منطقه ویژه اقتصادی سهلان اضافه کرد: اینجا مشکل مدیریتی دارد و زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشور است که خودش مشکلات کلانی دارد. تا حالا یک مدیر کاربلد با اختیارات کافی منصوب نکرده اند و هیات مدیره و مدیریت عامل مرتباً در حال تغییرند. به خاطر همین مشکلات مدیریتی و نوعی جنگ قدرت در منطقه، سرمایه گذاران منطقه دچار خسارت شده اند، برای ما راه برگشتی هم وجود ندارد و ماشین آلات ما هم نمی توانند از منطقه خارج شوند.

عطالو با بیان اینکه مشتریان و بازار ما هم از دست مان خارج شده، گفت: نمی دانم این همه که دم از حمایت از تولید زده می شود با چه هدفی است؟ دهها واحد تولیدی در سهلان معطل تعیین تکلیف مدیران منطقه ویژه اقتصادی سهلان هستند.

 

سرخوردگی سرمایه گذاران و خسارت به اقتصاد استان در منطقه ویژه اقتصادی سهلان

یکی دیگر از سرمایه گذاران این منطقه که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار نصر گفت: مسئولان این منطقه با عملکرد نادرست خود موجب سرخوردگی سرمایه گذاران و خسارت به اقتصاد استان شده اند.

وی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر منطقه ویژه اقتصادی سهلان، افزود: سهلان تنها منطقه ویژه اقتصادی کشور بود که در روز اول واگذاری 70 درصد زمین های آن به فروش رفت و سرمایه گذاران را در رشته های مختلف جذب خود کرد.

وی ادامه داد: ما دو سال است که پیگیر امور سرمایه گذاری در این منطقه هستیم، اما با کمال تاسف مسئولان مربوطه کوچکترین حرکت رو به جلویی نکرده اند و به عنوان آخرین راه چاره به رسانه ها پناه بردیم.

وی گفت: متاسفانه ظاهراً مدیران استانی هم در منطقه نقش چندانی ندارند و علی رغم قول هایی که برای پیگیری داده اند، هنوز شاهد اقدام رو به جلویی نیستیم.

وی ادامه داد: مدیران این منطقه در دو سال گذشته از انجام ابتدایی ترین خدمات به سرمایه گذاران مااند ارائه جواز تاسیس، پروانه ساخت و... هم عاجر بودند و یکی از سرمایه گذاران خارجی منطقه که سرمایه گذاری کلانی انجام داده و برای 150 نفر اشتغال زایی کرده است را پشیمان کرده اند!

این سرمایه گذار منطقه ویژه اقتصادی سهلان با انتقاد از عدم تکمیل زیرساخت های این منطقه گفت: عدم تکمیل زیرساخت های منطقه در گذشته سبب خواهد شد که تکمیل این زیر ساخت ها در حال و آینده با هزینه چندین برابری مواجه شوند.

وی در پایان گفت: ما در دو سال گذشته با تکمیل واحدهای در حال احداث و بلاتکلیف این منطقه دستکم می توانستیم شاهد اشتغال یک هزار نفر به صورت مستقیم باشیم، اما نمی دانیم چرا مسئولان این منطقه اراده ای برای حل مشکلاتی که بسیار راحت و با تعیین تکلیف مدیریتی قابل حل هستند، ندارند.

 

«سهلان» ظرفیت ویژه ای که فراموش شد!

گزارش نصر می افراید، منطقه ویژه اقتصادی سهلان با وجود ظرفیت های بی نظیری همچون نزدیکی به کلان شهر صنعتی و تاریخی تبریز و فرودگاه آن، وجود خطوط راه آهن در محدوده منطقه، موقعیت استراتژیک منطقه ویژه اقتصادی سهلان و نزدیکی به مرز کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه سی. آی. اس و قرارگیری در جاده ترانزیت ایران – اروپا و ترکیب این امکانات بالقوه می توانست و می تواند به عنوان موتور محرکه و نویدبخش آینده ای درخشان برای صنعت و اقتصاد آذربایجان باشد، دچار بی توجهی و فراموشی مسئولان امر شده است!

رسانه «نصر» آماده دریافت پاسخ های مسئولان امر در خصوص مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سهلان و انتظار آن در اسرع وقت در جهت کمک به رفع مشکلات این منطقه ویژه اقتصادی در راستای کمک به توسعه صنعتی و اقتصادی استان است.

منطقه ويژه اقتصادي سهلان دارای 300 هکتار مساحت و 9 باب انبار مسقف به مساحت 49 هزار و 66 مترمربع و شش باب هانگار به مساحت 25 هزار و 272 مترمربع و بارانداز بتونی، آسفالت و خاکی به مساحت 239 هزار و 674 مترمربع و 9 باب انبار آتشزا به مساحت دو هزار و 628 مترمربع و دو دستگاه باسکول 60 تنی و پنج رشته ریل راه‌آهن فرعی به طول 13 کیلومتر و همچنین ساختمان اداری به مساحت شش هزار و یکصد مترمربع است.

مجهز بودن به ترمینال کانتینری با ظرفیت پذیرش سالانه تا 20 هزار کانتینر، مجهز بودن به گمرک فعال و توانمند با تأسیسات جانبی از قبیل آزمایشگاه و ...،  پایین بودن نرخ هزینه‌های عملیاتی شعبه نسبت به تمامی فعالان مشابه در بخش عمومی و خصوصی در سطح استان،  داشتن توان بالفعل و ارایه خدمات جهت جابه‌جایی بیش از یک میلیون تن کالا در شرایط موجود و توان بالقوه جابجایی بیش از سه میلیون تن کالا در هر سال، برخورداری از ساختمان و فضای اداری به میزان کافی و مکانیزه بودن امور اداری، عملیاتی و مالی در فرآیند ورود و خروج کالا و... از دیگر ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی سهلان است.

* گزارش از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

نتیجه حضور مدیران سیاسی وامنیتی در حوزه های اقتصادی وصنعتی است
22:19:30 1398/03/06
علی اکبریان
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است