پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103122  | تاریخ خبر : 1398/03/03  | ساعت : 12:38

خبر/

تعطیلی تنها پالایشگاه جمهوری آذربایجان برای انجام تعمیرات


نصر: تنها پالایشگاه جمهوری آذربایجان برای انجام تعمیرات به مدت یک ماه تعطیل می شود و این کشور نفتی مجبور است ۱۱۰ هزار تن بنزین از خارج وارد کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از رویترز، نایب رئیس شرکت انرژی سوگار آذربایجان گفت تنها پالایشگاه نفتی این کشور قرار است در اکتبر 110 هزار تن بنزین A92 وارد کند چون تولید را به مدت یک ماه برای تعمیرات معمول پالایشگاه متوقف می کند .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، این پالایشگاه که تحت مالکیت سوگار قرار دارد، از اول اکتبر تولید خود را متوقف می‌کند. واحد پتروشیمی این شرکت، آذرکیمیا ، هم تولید را به مدت 40 روز از اول اکتبر متوقف می کند .

تعمیرات و نگهداری معمول این پالایشگاه سال گذشته هم اجرایی شد .

داوود محمدوف گفت :« هنوز تصویب نشده که خرید بنزین از روسیه و ترکمنستان انجام شود. بستگی به قیمت دارد و سایر گزینه ها هم باید بررسی شوند» .

این پالایشگاه و آذر کیمیا کاملاً نیازهای پالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمی کشور را تامین می‌کنند. سوگار قصد دارد تا 2021 روند مدرن سازی پالایشگاه را تکمیل کند و یک خط فرآوری جدید در این پالایشگاه راه اندازی کند تا بتواند پالایش نفت را به 7.5 میلیون تن به صورت سالانه در 2023 و 2024 افزایش دهد. در حال حاضر سالانه 6 میلیون تن نفت پالایش می شود .

سوگار میخواهد در 2019 حدود 6.1 میلیون تن نفت در این پالایشگاه فرآوری کند . سال گذشته این مقدار 6.14 میلیون تن بود .

آذربایجان اساساً دو نوع محصول نفتی صادر می کند: گاز بنزین مایع شده LPG و سوخت دیزل .

آذربایجان قصد دارد حدود 11000 تن ال‌پی‌جی و تا 400 هزار تن سوخت دیزل در 2011 در بازارهای جهانی بفروشد که تا حالا 8 هزار تن ال‌پی‌جی و 200 هزار تن سوخت دیزل را صادر کرده است .

محمدوف گفت که خریداران سوخت دیزل کشورهای حاشیه دریای سیاه و مدیترانه بوده اند، در حالیکه ال پی جی به گرجستان و افغانستان صادر شده است .

او گفت:« آذربایجان محصولات نفتی به ایران نمی فروشد چون ایران در این زمینه خودکفاست ».

محمدوف گفت سوگار در سال جاری تولید پلی پروپیلن و پلی اتیلن را افزایش می‌دهد و به 100000 تن می رساند .

وی اضافه کرد که تمرکز سوگار پلیمر در بازارهای روسیه، ترکیه، شرق اروپا و چین است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است