پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103117  | تاریخ خبر : 1398/03/03  | ساعت : 11:02

آبدار خبر داد؛

مدیریت بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری هیات‌امنایی می‌شود/ عذرخواهی از بابت تاخیر در بازگشایی موزه ادب و عرفان


نصر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از بابت تاخیر در بازگشایی موزه ادب و عرفان بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری از مردم اهر عذرخواهی کرد گفت: مدیریت بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری هیات‌امنایی می‌شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر از تسنیم، مرتضی آبدار در آیین بازگشایی موزه ادب و عرفان اهر با اشاره به این‌که موزه ادب و عرفان اهر یکی از موزه‌های شاخص شمال‌غرب کشور و قطب موزه استان آذربایجان شرقی است، اظهار داشت: موزه ادب و عرفان و بقعه شیخ شهاب‌الدین محمود اهری در جریان زلزله سال 91 منطقه ارسباران دچار آسیب‌دیدگی شده بود و قانون این اجازه را می‌دهد تا زمانی که موزه در خطر باشد آن را تعطیل کنیم.

وی افزود: تا زمانی که خطرات احتمالی از موزه رفع نشود و برای آن‌که خسارت جانی ناشی از تخریب‌های احتمالی از بین نرود تمامی مسئولیت بازنگه داشتن موزه بر عهده مدیر موزه است به هر حال بر طبق خطرات احتمالی موزه ادب و عرفان اهر تعطیل شد و وقتی که بنده به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مسئولیت قبول کردم موزه اهر نیمه فعال بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با ذکر اینکه نصب آجرهای فیروزه‌ای مناره‌های بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری مطالبه مردم اهر بود، گفت: بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری قابلیت ثبت جهانی را دارد، یعنی محدوده‌ و قلعه‌ای قدیمی در جوار این بقعه وجود دارد با آزادسازی حریم می‌توانیم به سمت ایجاد پایگاه ملی و ثبت جهانی حرکت کنیم.

آبدار، پیشنهاد مدیریت بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری و تصمیمات لازم درباره این بقعه را به صورت هیات‌امنایی مطرح کرد و گفت: اداره بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری به صورت هیات‌امنایی، می‌تواند در پیشبرد اهداف ثبت جهانی و مسائل معنوی، فرهنگی و محتوایی کمک بسیاری می‌کند.

وی در ادامه از بابت تاخیر در بازگشایی موزه ادب و عرفان بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری از مردم اهر عذرخواهی کرد و افزود: علی‌رغم این‌که قول داده بودیم تا موزه ادب و عرفان اهر در هفته میراث فرهنگی بازگشایی شود با آن‌که مراحل قانونی را نیز می‌بایست طی می‌کردیم از این‌رو مجدداً از مردم اهر به خاطر تاخیر در بازگشایی موزه عذرخواهی می‌کنم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تصریح کرد: پیشنهاد مدیریت هیات‌امنایی بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری را رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز دادند و قرار شد برای اثبات پیشنهاد خودشان ستاد شبکه بهداشت و درمان اهر از حریم بقعه خارج و به محل دیگری انتقال یابد.

آبدار از آماده‌سازی طرح‌های توسعه‌ای بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری خبر داد و گفت: طرح‌هایی برای توسعه و نگهداری بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری تدوین می‌شود، از طرفی هم ما نمی‌توانیم اعتبارات شهرستان اهر را در جای دیگری هزینه کنیم چراکه برای اعتبارات طرح معرفی شده و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه هزینه کرد اعتبارات منطبق بر طرح‌ها را بررسی می‌کنند.

 

 

مردم اهر به مطالبه‌گری برای تداوم رسیدگی به بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری ادامه دهند

احد نژاد ابراهیمی، رئیس دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز در آیین بازگشایی موزه ادب و عرفان اهر بابیان اینکه به نظر بنده در حق بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری ظلم شده است، اظهار داشت: علت این‌که می‌گویم در حق بقعه ظلم شده این است که این‌جا باغ‌مزار است، به طوری که از دوران حکومت پهلوی باغ مزار شیخ شهاب‌الدین اهری را به پارک تبدیل کردند و رفته رفته باغ این مزار از بین رفت در حالی که باغ‌مزار شیخ شهاب‌الدین اهری یکی از معدود باغ مزارهای کشور است.

وی افزود: متاسفانه محدسات اطراف باغ‌مزار شیخ شهاب‌الدین اهری به مرور زمان از بین رفته و این امر باعث شده تا مزار شیخ شهاب‌الدین اهری حقیر به نظر آید و به عبارتی آداب رسیدن به مزار شیخ شهاب از بین رفته است.

رئیس دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز بابیان اینکه رسیدن باغ‌مزار شیخ شهاب‌الدین اهری به جایگاه اصلی‌اش به همت ملی نیازمند است، گفت: تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد باغ‌مزار شیخ شهاب‌الدین اهری در زمان‌های قدیم شکوه و عظمت خاصی داشت و هر صبح در این مزار مراسمات مختلفی برگزار می‌شد.

نژاد ابراهیمی، بنای مزار شیخ شهاب‌الدین اهری را یکی از بناهای شاخص در کشور دانست، گفت: زلزله سال 91 منطقه ارسباران تنها دلیل آسیب‌دیدگی بنای مزار شیخ شهاب‌الدین اهری نبود بلکه زلزله صرفاً کمک کرده بود تا کم‌توجهی‌های گذشته بیشتر نمایان شود.

وی اضافه کرد: بنای مزار شیخ شهاب‌الدین اهری اکنون همانند بیماری است که سرپا ایستاده و نیاز دارد تا مرتباً به آن رسیدگی شود و حساسیتی که مردم اهر نسبت به بقعه و موزه ادب و عرفان داشتند بایستی تداوم یابد و همان‌طور که سیمای 40 سال گذشته به داخل بقعه بازگشته تقاضا داریم تا مردم اهر باردیگر با حساسیت‌شان باغ‌مزار و شان و جایگاه آن را مطالبه کنند.

رئیس دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز بابیان اینکه شیخ شهاب‌الدین اهری بر گردن شیعه حق دارد ولی متاسفانه از آن جایگاه به شیخ شهاب‌الدین اهری آن‌طور که باید و شاید پرداخت نشده است، ابراز داشت: عدم معرفی جایگاه شیخ شهاب‌الدین اهری از هر جهات بدین معناست که دنیایی از طلا داریم اما در ویترین قرار نگرفته است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است