پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   103079  | تاریخ خبر : 1398/03/02  | ساعت : 09:40

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

38 درصد اراضی کلزای آذربایجان شرقی مکانیزه کشت می شود


نصر: مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: از مجموع 5065 هکتار از زمین های کلزای استان، 38 درصد به صورت مکانیزه کشت می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، نادر زارع تالی ، در مراسم روز مزرعه – زراعت کلزا در اراضی کلزای مایان سفلی شهرستان تبریز، با بیان اینکه دانه روغنی کلزا دارای 40 تا 48 درصد روغن کنجاله و 35 تا 40 درصد پروتئین است، افزود: روغن کلزا به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و داشتن پایین ترین میزان اسیدهای چرب اشباع با کیفیت ترین روغن خوراکی است.

وی با اشاره به اینکه کاهش وابستگی و الگوی کشت مناسب به دلیل نیاز آبی کم دو دلیل عمده توسعه کشت کلزا می باشد، اظهار داشت: در راستای کاهش وابستگی کشور به روغن طی سه سال گذشته تولید دانه روغنی کلزا در کشور بیش از 7 برابر رشد داشته و در سال 1397 به 340 هزار تن رسیده است و آذربایجان شرقی نیز با تولید هفت هزار و 135 تن، 2 درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

زارع تالی ادامه داد: به دلیل خروج مقدار قابل ملاحظه ای ارز برای واردات روغن و دانه های روغنی از کشور، دولت مصمم است با توسعه کشت کلزا تا 2 سال آینده ضریب خوداتکایی کشور در تولید دانه های روغنی را از 10درصد به 30 درصد افزایش دهد.

وی اضافه کرد: در راستای تحقق منویات و دستورات مقام معظم رهبری و همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک به خصوص خودکفایی در تامین روغن خوراکی کشور، در سال زراعی 98-1397 در آذربایجان شرقی پنج هزار و 65 هکتار زیر کشت کلزا رفته است.

زارع تالی با بیان اینکه در طی پنج سال گذشته سطح زیرکشت زراعت کلزا در استان روند افزایشی داشته است، گفت: این در حالی است که توسعه کشت دانه روغنی کلزا با اهداف فوق در حاشیه دریاچه ارومیه به عنوان کشت جایگزین سایر محصولات آب بر به عنوان محصولی مناسب در تناوب غلات با نیاز آبی کمتر در این مناطق کشت می شود بطوریکه بیش از 90 درصد سطح زیرکشت کلزا در شهرستانهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است