پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102364  | تاریخ خبر : 1398/02/19  | ساعت : 09:48

گزارش میدانی نصر از وضعیت سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز:

تکرار حادثه 10 سال پیش در سرای "ایکی قاپیلی" بازار بزرگ تبریز


نصر: حادثه حریق در سرای "ایکی قاپیلی" بازار بزرگ تبریز در حالی شب گذشته بار دیگر این بازار را با سانحه آتش سوزی مواجه کرد که 10 سال پیش همین سرا دچار آتش سوزی مهیبی شده بود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر ، آتش در سرای ایکی قاپیلی حوالی ساعت ۹ شب مورخه 18 اردیبهشت ماه 98 آغاز شده است و ساعت 22:15 دقیقه ، با گزارش مشاهده دود و آتش از بام بازار تبریز از سوی شهروندان به سامانه 125 ، آتش نشانان به محل حادثه اعزام و به اجرای عملیات اطفاء حریق پرداختند.

طبق گزارشات میدانی به دست آمده؛ آتش از محل سرای ایکی قاپیلی آغاز و دالان سقط فروشان و بخشی از دالان میانی را در گیر خود کرده است،خسارت معماری وارده به سرای ایکی قاپیلی به این دالان حدودا ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است و نسبت به آتش سوزی که در ده سال گذشته رخ داده بود کمتر است، اما در دالان میانی دو طاق فروریخته است‌.

طبق گزارشات اعلام شده توسط مسئولین حاضر در محل صدمات مالی در این دالان ها صد در صد است و در سرای ایکی قاپیلی بیش از ۱۰۰ مغازه از میان رفته است.

در حال حاضر آتش نشانان، نیروی انتظامی و نیروهای ارتش و سپاه ، در محل حضور دارند و با توجه به مهار آتش سوزی در ساعات شب، هم اکنون در حال لکه گیری و پیشگیری از هرگونه حادثه ممکن هستند.

بهروز مهدوی فرماندار تبریز صبح روز پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت در گفت و گو با نصر با بیان اینکه آتش حوالی ساعت ۳ نیمه شب با همت همکاری ارگان های مختلف مهار شد، گفت: خوشبختانه هیچ گونه خسارت جانی در حادثه رخ نداده است و میزان خسارت مالی نیز توسط کارشناسان و تیم های آتش نشانی در ساعات آتی بررسی و اعلام خواهد شد.

وی افزود: مغازه دارانی که دارای بیمه هستند ، خسارت از طرف بیمه رسیوگی و پرداخت خواهد شد اما کسبه ای تحت پوشش بیمه نبودند، باید برآورد آسیب شود و نسبت به آن تصمیم گیری های لازم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: اولین اقدام انجام گرفته درخواست از بیمه ایران برای استقرار در محل حادثه است تا افراد صاحب مغازه در این بخش از بازار به ادارات مراجعه نکنند.

در ادامه، سرهنگ نوروزی،در گفتگو با نصر با بیان اینکه آتش حوالی ۳ نیمه شب اطفا حریق شده است و با کمک آتش نشانی ، نیروی انتظامی و نیروهای ارتش و سپاه ، این همکاری امنیت لازم را فراهم شده است، گفت:با توجه به شرایط شهروندان و صاحبان مغازه های بازار از حضور و ایجاد ترافیک خودداری کنند.

وی افزود:صاحبان مغازه ای که خسارت دیده اند، ضرر های مالی خود را به کلانتری محل گزارش کنند تا صورت جلسه لازم توسط همکاران نیروی انتظامی انجام پذیرد.

محمد قلیزاده مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز در این باره بیان داشت:دلیل وقوع این حادثه و میزان خسارات وارده به مغازه ها، از سوی کارشناسان سازمان در دست بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی به وقوع حریق مشابه در بازار ایکی قاپیلار در ۱۳ آبان ۱۳۸۸ اشاره کرد و افزود: تیم های عملیاتی در عملیات اطفاء حریق رشادت و جان فشانی ویژه ای از خود نشانان داده و همین حادثه که 10 سال پیش رخ داده و در حدود 2 روز به طول انجامیده بود ، امروز در عرض 5 ساعت به طور کامل اطفاء کردند.

این گزارش حاکی است، سرای ایکی قاپیلی نگهبان شبانه نداشته است و به این دلیل، خبر وقوع حادثه بعد از مشاهده دود و آتش از بام بازار تبریز از سوی شهروندان به سامانه 125 ، آتش نشانان متقل شده است‌.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است