پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   102193  | تاریخ خبر : 1398/02/16  | ساعت : 01:51

گزارش اختصاصی نصر/

قطع درختان جنگلی در آذربایجان شرقی/ خواب بودید، جنگل ها را بریدند و بردند!


نصر: سریال ادامه دار قلع و قمع درختان در آذربایجان با سکوت سنگین دستگاه های مسئول به قسمت های نگران کننده و غمگین اش رسیده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، از حدود نیمه دوم سال گذشته دلالان چوب به جان درختان آذربایجان افتاده اند و با وجود حساسیت های شدید مردم و افکار عمومی به این موضوع و قول مساعد دستگاه قضایی برای جلوگیری از قطع و تاراج درختان آذربایجان و نیز تشکیل کمیته های ویژه در استان، اما حتی یک روز هم قطع و حمل درختان در آذربایجان متوقف نشده است!

قطع و حمل بی رویه درختان باعث شد برای بار نخست حجه الاسلام و المسلمین آل هاشم در زمستان گذشته و در نماز جمعه تبریز از این روند ابراز نگرانی کند. پس از آن بود که مسئولان دستگاه های مربوطه از خواب زمستانی بیدار شدند و کمیته تشکیل دادند!

سپس در دی ماه سال گذشته دادگستری کل آذربایجان شرقی هر گونه قطع و حمل درختان را ممنوع اعلام کرد و پلیس راه را مکلف به توقیف محموله های حمل درختان بریده کرد، اما باز هم مردم شاهد قطع و حمل چشمگیر و نگران کننده درختان بودند.

در همان ایام مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی اعتقادی به اعتراضات انجام شده نداشت و طی اظهاراتی که در ایرنا منتشر شد، گفت: درختان قطع شده از نوع جنگلی نبوده و مجموعه ای از چوب آلات باغی مسن و پوسیده هستند و قطع درختان ارتباطی با جنگل های ارسباران ندارد.

داور نامدار در ادامه طرح زراعت چوب را مطرح کرده و گفته بود: با توجه به این که امسال، طرح تنفس جنگل‎های شمال اجرا شده و اجازه برداشت چوب آلات جنگلی به کسی داده نشده است، صنایع و کارگاه‎ها مجبور به تامین چوب از باغات شخصی شده‎اند.

وی تاکید کرد: ما اشراف و تسلط کاملی بر این مورد داریم و به طور قطع می گویم جنگل‎های ارسباران، به هیچ عنوان مورد تعرض قرار نگرفته‎اند، نظارت‌ها را نیز تشدید کرده‎ایم تا کسی اجازه سوء استفاده پیدا نکند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هم تا کنون اظهار نظری در این رابطه نداشته و سکوت را ترجیح داده است!

گزارش نصر می افزاید، قطع و حمل درختان حتی در ایام نوروز و بهار هم متوقف نشد و تا هم اکنون هم ادامه پیدا کرده است. مخاطبان «نصر» هر روز دهها مورد از حمل درختان در مناطق مختلف استان را ارسال می کنند و خواستار روشن شدن موضوع و احساس مسئولیت دستگاه های مسئول در این حوزه هستند.

حجه الاسلام والمسلمین آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی برای بار دوم در نماز جمعه 23 فروردین تبریز نسبت به قطع گسترده درختان در استان هشدار داد و خطاب مسئولان امر گفت: بنده از دستگاه‌های ذی‌ربط می‌خواهم تا روشنگری کنند چرا باز هم شاهد حمل درخت به صورت تریلی هستیم.

وی ادامه داد: البته بنده مدام و به جد پیگیر موضوع هستم برخی‌ گفته‌اند که این درخت‌ها از آذربایجان‌غربی است و برخی‌ نیز گفته‌اند که از ارسباران هستند و همان‌ درخت‌هایی هستند که قبلا اجازه حمل نداشتند و الان می‌برند.

آل هاشم تاکید کرد: از مسؤولان ذیربط می‌خواهم تا دقت بیشتری کرده و این موضوع را با دستگاه‌های نظارتی کنترل کنند تا وقتی هوا آلوده شد نباید گفت که ستاد بحران تشکیل شود زیرا باید از الان به فکر بحران بود و یا خدایی ناکرده سیل بیاید بگوییم که اگر درخت‌ها بودند خسارت کمتر بود، از این‌رو به این موضوع عنایت زیادی شود و مسؤولان حساسیت بیشتری به خرج دهند.

امام جمعه تبریز در پایان گفت: اصلا باید روشن شود که این تریلی‌ها از کجا آمده و به کجا می‌روند.

به دنبال افزایش فشارها به دستگاه های مسئول در رابطه با قلع و قمع درختان آذربایجان شرقی، سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نمایندگان رسانه ها را دعوت کرد تا از طرح اصلاح باغات و زراعت چوب بازدیدی داشته باشند.

خبرنگاران از محل هایی که سه دستگاه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست به آن ها نشان دادند بازدید کردند، اما تقریبا اکثر آن ها اذعان داشتند که قانع نشده اند و این حجم ترانزیت چوب نمی تواند تنها از محل اصلاح باغات و کشت محدود درختان تبریزی باشد، تا اینکه رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کلیبر به جمع خبرنگاران آمد و به آن ها اطمینان داد که هیچ گونه دست درازی به منابع طبیعی و جنگل ها نشده و هر خبرنگاری که بتواند نشانی از قطع درختان جنگلی بدهد، جایزه خواهد گرفت!

چند روز پیش بود که صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی این کار را انجام داد و با تهیه و پخش گزارشی مستند از بخش های خبری و از یکی از مناطق حفاظت شده ارسباران، قطع درختان جنگلی را به تصویر کشید.

این گزارش از منطقه بکر و صعب العبور «ایلانکش» تهیه شده بود، جایی که اقدامات حفاظتی محیط زیست استان به آن نرسیده بود، اما دست دلالان چوب به آن رسیده بود.

WhatsApp Image 2019-05-06 at 02_08_02.jpeg

WhatsApp Image 2019-05-06 at 02_08_02(2).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-06 at 02_08_02(1).jpeg

در آذربایجان چه خبر شده؟ چرا دستگاه های مسئول با وجود نگرانی شدید مردم با متخلفان برخورد نمی کنند؟ دلالان چوب تا چه زمانی تیشه به ریشه درختان آذربایجان به خصوص در مناطق ارسباران خواهند زد؟

ادعای مسئولان جهاد کشاورزی مبنی بر فروش چوب های ناشی از اصلاحات باغات و زارعت چوب نادرست نیست، اما این حجم قطع و حمل درختان که هشتمین ماه را هم سپری کرده، نمی تواند تنها معلول اصلاح باغات باشد.

چه تضمینی وجود دارد که دلالان چوب به منابع طبیعی و جنگل های بکر ارسباران چشم طمع ندوزند؟ کما اینکه رئیس اداره محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در جمع خبرنگاران بازدیدکننده از جنگل های حفاظت شده ارسباران، از تشکیل 10 پرونده در رابطه با قاچاق چوب از مناطق مختلف ارسباران خبر داد و گزارش مستند صدا و سیما نیز بر آن اضافه شد تا نگرانی مردم از تاراج جنگل ها و منابع طبیعی به دست تاجران سرمایه های آینده این مردم، بیشتر شود.

متاسفانه برخی مدیران دستگاه های مسئول استان در این امر هنوز از خواب بیدار نشده اند و کاش کسی باشد تلنگری به آنان بزند و بگوید بیدار شوید؛ خواب بودید، جنگل ها را بریدند و بردند!

گزارش از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

حدود ده كيلومتر مانده به بستان آباد، جاده قديم، چوب بري هاي روستاي كرگان، پر است از درختان جنگلي قطع شده كه به مقصد كارخانه هاي ام دي اف، ارسال مي شن، آقاي مدير كل محيط زيست، شما واقعا خواب بودي، شما كار نكردي، شما بايد در مقابل افكار عمومي پاسخگو باشيد، دادستان بايد با شما برخورد كند
23:02:05 1398/02/16
رضا
  
متاسفانه غرور وتکبر مدیران منابع طبیعی استان ومحیط زیست وحمایت شایبه برانگیز مدیرانان کشوری از این افراد مانع پاسخ گویی آنها به افکار عمومی گردیده است
10:46:38 1398/02/16
رسولزاده
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است