پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101924  | تاریخ خبر : 1398/02/10  | ساعت : 20:30

خبر/

بی توجهی به ظرفیت گردشگری قلعه "پئشتوو" در هوراند


نصر: صنعت گردشگری با ویژگی ‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌ شود. سرمایه‌ گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌ های جهانگردی روبه افزایش است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است. زیرا این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی است پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجاد کننده مشاغل جدید است. گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی نظیر ایران می ‌تواند به مهم‌ترین منبع کسب درآمد ارزی تبدیل شود. مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی صحیح و همه‌ جانبه توأم با آینده‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود. متأسفانه در کشورما، صنعت توریسم چنان که شایسته است گسترش و توسعه نیافته است.با وجودی که در تمامی برنامه‌های توسعه سالیان اخیر بر رهایی از اقتصاد تک محصولی متکی بر صادرات نفت تأکید شده ولی در مقام عمل موفقیت و کامیابی قابل توجه و مملوس و محسوسی در این زمینه به دست نیامده است. رشد و توسعه صنعت توریسم در ایران به عنوان یکی از راهکارهای عملی رهایی از اقتصاد تک محصولی و متنوع سازی منابع درآمدی کشور باید بیش از پیش مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران کشور قرار گیرد.

استان آذربایجان شرقی یکی از استان های دارای طبیعت بکر، جنگل های دست نخورده و آثار تاریخی  زیادی است که در کشور از جایگاه ممتازی برخوردار می باشد.

روستا و قعله تاریخی" پئشتوو " یکی از صد ها آثار تاریخی  استان است که در کمال عظمت و بزرگی خود  که  در سایه بی تدبیری ها  و سوء مدیریت مسئولین در گمنامی محض نظاره گر اعمال و رفتار مسئولین امر می باشد.

این بنا در روستای "پئشتوو" در ارتفاع سه هزار متری  در 12 کیلومتری شهر هوراند ساخته شده ، حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره‌ای بوده و دور تا دورش را پرتگاه‌های عمیق احاطه كرده است. تنها راه ورودی به قلعه، معبری از سمت شمال با ۲۲۰ پله سنگی دست تراش است. در سه سمت دیگر قلعه "پئشتوو"  پرتگاه‌های مخوفی دیده می‌شود که قلعه را نفوذ ناپذیر ساخته‌است. زیاد بودن تعداد پله‌های دستکند قلعه "پئشتوو"  و راه ورودی باریک آن امنیت ورود به قلعه تقریبا به صفر می رساند.

در ساخت دیوارهای قلعه از سنگ‌های لاشه‌ای، ملات گل رس، ساروج و تعدادی آجر استفاده شده است. آثار بدست آمده از درون قلعه كه سفال‌های بدون نقش و نگار قدیمی است، نشان می‌دهد كه این قلعه در اوایل تسلط اسلام بر منطقه قره داغ مورد استفاده قرار گرفته است. پراکندگی سفالینه‌های هزاره اول قبل از میلاد در این قلعه کمتر از آثار دوران اشکانی و ساسانی و قرون میانه اسلامی است. سفالینه‌های اشکانی و ساسانی این قلعه عمدتا دارای خمیره نخودی و قرمز و تزییناتی با کنده‌کاری هندسی است و سفالینه‌های قرون میانه اسلامی در دو نوع ساده و لعابدار با خمیرمایه مواد کانی است.

قلعه و روستای "پئشتوو"  با ارزش ترین مکان تاریخی و جغرافیایی شهرستان هوراند است که  در صورت توجه مسئولین مربوطه می توانست به یکی از قطب های مهم گردشگری استان  و منطقه "قره داغ" تبدیل شود ولی این روستای تاریخی  75 خانواری با جمعیت 300 نفری به صورت سنتی به دور از هیاهوی شهری  با مشقت فراوان به کار روزمره خود مشغول هستند. کار اصلی مردم این روستا دامداری و باغداری بوده و توت، زغال اخته، گردو محصول اصلی باغات این روستا است که به خاطر نبود راه ارتباطی اصولی عمدتا امکان انتقال به بازار های  مناسب به روستاییان میسر نبوده و دسترنج آنها نصیب دلال ها می شود.دسترسی به روستا به وسیله راه ارتباطی کوهستانی  صعب العبور که توسط جهاد سازگی کشیده شده  به وسیله ماشین های  شاسی بلند  و دو دیفرانسیل امکان پذیر است. مردم روستای "پئشتوو" فقط از نعمت برق و تلفن برخوردار هستند و از دسترسی به  آب شرب بهداشتی، گاز، راه ارتباطی اصولی و آسفالته با شهر، سیستم جمع آوری زباله و دفع فاضلاب خانگی، خانه بهداشت و حتی حمام بی بهره هستد.

"فرماندار" شهرستان هوراند ضمن تایید مشکلات این روستا از کم توجی دستگاه های مرتبط انتقاد کرد و گفت: قلعه و روستای تاریخی "پئشتوو" شاخص ترین آثار تاریخی  و فرهنگی شهرستان می باشد که در صورت سرمایه گزاری و فراهم نمودن زیر ساخت های گردشگری می تواند به توسعه پایدار شهرستان کمک شایانی نماید.

"مردانیان"  گفت: با وجود اینکه   ما درهر فرصت و تریبن بر ضرورت توجه به حوزه گردشگری تاکید کردیم اما به خاطر نبود دستگاه مربوطه در شهرستان  کارهای قابل توجهی در این راستا صورت نگرفته است.

وی در ادامه با اشاره راه اندازی دفترسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان هوراند گفت:  با استقراراین دفتر کارهای حوزه مربوطه یا قوت بیشتری پیگیری و اجرا خواهد شد.

 فرماندار "هوراند " گفت: در دو سال گذشته از طرف معاونت گردشگری استان اعتباراتی برای ترمیم و بهسازی  قسمت آسفالت شده  راه روستایی "پئشتوو"  اختصاص یافته بود  به خاطر عدم انجام حسن کار و بی کیفت بودن  بهسازی مراتب اعتراض  و نارضاتی فرمانداری طی نامه ای  به  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  اعلام شده  ولی تاکنون هیچ پاسخی  دریافت نکردیم .

"مردانیان"  با تاکید بر تبدیل  قلعه و روستای تاریخی "پئشتوو" به یکی از قطب های گردشگری منطقه گفت: طرح هادی روستای "پئشتوو"  با محوریت حفظ بافت سنتی  به بنیاد مسکن پیشنهاد شده و امید است در سال جاری شاهد اجرای طرح هادی این روستا باشیم.

بر اساس این گزارش، چند ماه پیش "اله قلی زاده "نماینده مردم هوراند، کلیبر و خداآفرین در مجلس شورای اسلامی نیز طی بازدی که به اتفاق چهره های انتخاباتی  اشخاص مقیم "پئشتوو"  در هوراند و تبریز  از این روستا داشته ضمن  اعلام شرمندگی از وضعییت تاسف بار این روستا  گفت: در سال 98 کارهای گاز رسانی، آسفالت راه ارتباطی و آب شرب بهداشتی و لوله کشی شده روستای "پئشتوو"  تامین خواهد شد.

 قول مساعد "اله قلی زاده" برای حل مشکلات اساسی این روستا در سال 98 در حالی است که پیگیری های خبرنگار ما خلاف  تحقق این وعده های تو خالی در سال جاری را اثبات می کند .

" رئیس اداره نظارت بر ساخت راهای روستایی " راه وشهرسازی استان آذربایجان شرقی گفت: طرح  ملی  قیر رایگان و کمک 630 میلیون تومانی وزارت راه و شهرستازی برای روستای "پئشتوو" صرفا برای انجام  لایه رویه آسفالت مسافت شش و نیم کیلومتری ابلاغ شده است .

"نیکقدم" افزود: برای رسیدن به این مرحله باید از اعتبارات استانی نیز حداقل بیش از سه ونیم میلیارد تومان اعتبار به منظور آماده سازی این راه روستایی ازجمله شن ریزی، احداث آبگیر و پل ها و همچنین مسطح و عریض نموده آن اختصاص می یافت که تاکنون  در این باره هیچ اقدامی انجام نشده است.

با این حساب وعده نماینده محترم مبنی بر حل شدن  آسفالت  روستای "پئشتوو"  حدااقل در سال 98 تحقق نمی یابد.

همچنین  با توجه به گزارش مدیر روابط عمومی  آب و فاضلاب روستای استان برای تامین آب  شرب سالم و بهداشتی و دفع  اصولی فاضلاب  "پئشتوو"  تا آخر سال 97 هیچ برنامه ای تعریف نشده است.

گفتنی است؛ در تابستان 97 به خاطر نبود سیستم آب شرب سالم و دفع اصولی فاضلاب در روستای "پئشتوو" بیماری التور شایع شده بود که ضمن اعزام تیم سلامت به روستا و کمیته ویژه ای برای حل مشکلات روستا تشکیل شد که متاسفانه با عوض شدن بخشدار مرکزی هوراند هیچ یک از مصوبات کمیته از جمله نصب سفتیک برای دفع فاضلاب، ایجاد سرویس بهداشتی رایگان توسط کمیته امداد برای خانوار های تحت پوشش  و ایجاد مخزن برای آب شرب و ... تحقق نیافت.

به گفته  مدیرروابط عمومی شرکت گاز استان آذربایجان شرقی  گاز رسانی به روستای "پئشتوو" ابلاغ شده و در سال 98 به پیمانکار واگذار خواهد شد.

با توجه به جایگاه و موقعیت تاریخی و فرهنگی روستای "پئشتوو" و پتانسیل های آن در حوزه گردشگری  لازم است شهرستان هوراند برای رفع محرومیت این روستا  اقدام نموده و از آن برای توسعه پایدار  شهرستان با جذب سرمایه گذار بهره ببرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است