پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101667  | تاریخ خبر : 1398/02/05  | ساعت : 13:00

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی:

رهاسازی بیش از 40 میلیون متر مکعب آب سدهای آذربایجان شرقی به دریاچه ارومیه


نصر: مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از رهاسازی بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از سدهای این استان به دریاچه ارومیه خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،  یوسف غفارزاده با اعلام این خبر افزود: با رها سازی آب سدهای قلعه چای و علویان به دریاچه ارومیه، بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از این سدها به پیکرده دریاچه وارد می شود.

وی افزود: تا پنجمین روز اردیبهشت ماه میزان آب ذخیره شده در پشت سد های استان بیش از 363 میلیون متر مکعب است و ذخیره آب در سد های استان در مقایسه با سالهای قبل 42 درصد افزایش یافته است.

غفارزاده با اشاره به اینکه رهاسازی آب سد قلعه چای از 5 فروردین ماه آغاز شده و تا کنون بیش از 30 میلیون متر مکعب از آب این سد به دریاچه ارومیه ریخته شده افزود: این میزان 3 برابر ححم آبی است که شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی موظف به تأمین آن برای احیای دریاچه ارومیه بود.

وی همچنین از آغازعملیات رهاسازی آب سد علویان به دریاچه ارومیه نیز از روز گذشته خبر داد و افزود: مخزن سد علویان مراغه هم اکنون 51 میلیون متر مکعب آب دارد و رها سازی آب، متناسب با ورودی سد، 10 تا 15 میلیون متر مکعب با دبی 8 متر مکعب در ثانیه خواهد بود. این عملیات خارج از تعهدات شرکت آب منطقه ای درقبال حقابه دریاچه ارومیه و برای کنترل سیلاب بالادست اجرا می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به وضع تراز آبی دریاچه ارومیه گفت:  هم اکنون حدود چهار میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب در این دریاچه وجود دارد و تراز آبی آن به بیش از یک هزار و 271 سانتی متر رسیده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 75 سانتی متر و نسبت به اول مهر سال گذشته 123 سانتی متر افزایش یافته است.

لازم به ذکر است هر ساله طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی آب از سدهای حوزه آبریز دریاچه انجام می شود.

همچنین با توجه به عدم آبگیری سد شهید مدنی با هدف احیای دریاچه ارومیه، آب تمام ورودی های سد شهید مدنی از بستر رودخانه آجی چای به سمت دریاچه به صورت مستمر جریان دارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است