پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101488  | تاریخ خبر : 1398/02/02  | ساعت : 17:45

مسئول دبیرخانه تالاب های آذربایجان شرقی:

وضعیت آبی 27 تالاب آذربایجان شرقی مطلوب است


نصر: مسئول دبیرخانه تالاب های آذربایجان شرقی با اشاره به بارندگی های بسیار مناسب ماه های اخیر در استان، گفت: هم اکنون وضعیت آبی تمام 27 تالاب فصلی و غیرفصلی منطقه نسبت به 7 تا 8 سال گذشته بسیار مطلوب بوده و مخزن آبی آنها تکمیل شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، یدالله آذرهوا اظهار داشت: هشت سال قبل وضعیت تالاب های آذربایجان شرقی بسیار نگران کننده بود و حتی قوری گل تا مرز نابودی کامل پیش رفت، اما طی سه سال گذشته به دلیل بارندگی های مناسب، به تدریج وضعیت آبی تالاب ها به سمت تثبیت پیش رفت و امروز بسیار خرسندیم که وضعیت خوب این تالاب ها را اعلام می کنیم.
وی درباره آخرین وضعیت تالاب قوری گل، گفت: وسعت این تالاب هم اکنون به 140 هکتار رسیده است که نسبت به فروردین ماه سال گذشته 13 هکتار افزایش نشان می دهد.
آذرهوا حجم کنونی آب تالاب قوری گل را یک میلیون و 830 هزار متر مکعب اعلام کرد و با بیان اینکه این رقم در فروردین ماه پارسال یک میلیون و 160 هزار مترمکعب بود، افزود: افزایش 670 هزار مترمکعبی طی چند ماه اخیر در طول سال های اخیر بی سابقه بوده است.

وی میزان افزایش ارتفاع آب قوری گل در زمان حاضر نسبت به زمان مشابه سال گذشته را 50 سانتی متر اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر عمق این تالاب در برخی نقاط به 4 متر نیز رسیده است.
به گزارش ایرنا، تالاب بین المللی قوری که در سال 1354 در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است، از سال 1373 جزو مناطق شکار ممنوع می باشد که در فاصله 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان بستان ‎آباد و 45 کیلومتری شرق تبریز در ارتفاع یکهزار و 890 متری از سطح دریا قرار دارد.

مسئول دبیرخانه تالاب های آذربایجان شرقی به وضعیت دومین تالاب مهم آذربایجان شرقی اشاره و اضافه کرد: بارندگی های اخیر قسمت های آبگیری تالاب قره قشلاغ را پر آب کرده است و هم اکنون نیز آب ورودی به این تالاب شرایط خوبی را تجربه می کند.
آذرهوا با بیان اینکه تالاب قره قشلاغ حالت دریچه ای ندارد و در مسیل دو رود مردق چای و جیغاتی ( زرینه رود) قرار دارد، اظهار داشت: بر همین اساس پس از آبگیری قسمت های مستعد، آب های اضافی به دریاچه ارومیه می ریزد.
به گزارش ایرنا، تالاب قره قشلاق به وسعت تقریبی 20 تا 30 هکتار و ارتفاع یکهزار و 270متری از سطح دریا، در ساحل جنوبی دریاچه ارومیه و در شهرستان بناب قرار دارد که به ‌دلیل زیبایی طبیعی و پوشش متنوع گیاهی و جانوری از آن با نام عروس تالاب‌های شمال‌ غرب کشور یاد می‌ شود.

در این تالاب بیش از 185 گونه جانوری از جمله میش مرغ، فلامینگو، درنا، اردک، غاز آقوت و کبک زندگی می کنند و یکی از مراکز اصلی زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می شود.
آلمالی گول، قبادلو، زولبین گولی، خرمالو، قوشا گولی، یوسفلو، دیب سبز، یانیق گولی، بزوجق گولی، خورشید گولی، شور درق، تالاب مینق، یوسف لو و ماهی آباد از جمله تالاب های مهم فصلی و غیرفصلی آذربایجان شرقی است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است