پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   101325  | تاریخ خبر : 1398/01/29  | ساعت : 15:08

فرماندار عجب‌شیر:

25میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شد


نصر:  فرماندار عجب شیر از رهاسازی 25 میلیون مترمکعب آب سد قلعه چای این شهرستان به سمت دریاچه ارومیه تا 23 فروردین ماه امسال خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، عادل اصغرپور روز پنجشنبه در کارگروه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان گفت: طرح مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه برای رهاسازی آب از این سد 10میلیون مترمکعب بوده که با توجه به بارش های خوب اخیر این میزان آب از ششم فروردین ماه جاری به سمت دریاچه رهاسازی شد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان نباید نگران حق آبه خود از این سد باشند افزود: حق آبه کشاورزانی که از سد قلعه چای عجب شیر برای آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی خود استفاده می کنند، در زمان قانونی تامین خواهد شد.
اصغرپور با تاکید بر الزام جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز گفت: یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از هدررفت آب، برنامه ‌ریزی و اصلاح الگوی مصرف در حوزه کشاورزی است.
وی افزود: با توجه به شرایط بحرانی آب و وضعیت دریاچه ارومیه باید با حساسیت بیشتری برنامه های مربوط به مدیریت بحران آب و طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب پیگیری و اجرا شود.
وی گفت: در همین راستا یکی از راهکارهای موثر، تشویق بهره برداران به استفاده از روش های نوین آبیاری و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب است.

اصغرپور به اقدامات انجام شده توسط مدیریت منابع آب عجب شیر در جهت حفظ منابع آب و طرح احیاء و تعادل بخشی اشاره کرد و همکاری دستگاه های مختلف را جهت پیاده سازی این طرح خواستار شد.
فرماندار عجب شیر همچنین با اشاره به تغییر الگوی کشت در بیش از هفت هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان، گفت: جایگزینی کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم به جای محصولات با نیاز آبی زیاد در حاشیه دریاچه ارومیه اَز مهم ترین راهکارهای تداوم تولید در بخش کشاورزی است.

اصغرپور تسریع در اجرای طرح آبیاری نوین 300 هکتاری اراضی روستای مهماندار خواستار شد و افزود:امور آب و جهاد کشاورزی با همکاری همدیگر این طرح را در این روستا در سالجاری اجرا کنند.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از اجرای سیستم آبیاری تحت فشار بدون محدودیت مالی در تمامی شهرستان های استان خبر داد.

کامران یوسفی گفت: تجهیز باغات به سیستم آبیاری تحت فشار می تواند در کاهش مصرف آب مؤثر باشد اما لازم است تا مدیریت امور منابع آب شهرستان ها با جهاد کشاورزی در این رابطه تعامل و همکاری شایسته ای داشته باشد.
وی تجهیز باغات حاشیه دریاچه ارومیه به سیستم آبیاری تحت فشار را از اولویت های سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برشمرد و یادآور شد: تجهیز باغات شهرستان های در معرض تهدید بحران کم آبی به سیستم آبیاری تحت فشار نیز در استان جزو اولویت ها هستند که هرگونه تقاضا در زمینه تجهیز باغات به سیستم نوین آبیاری بدون محدودیت قبول می شود.
وی با اشاره به اینکه 102کیلومتر لوله گذاری و 14کیلومتر احداث کانال آبیاری و 326 هکتار آبیاری تحت فشار در سطح شهرستان عجب شیر انجام شده افزود :در این شهرستان 85میلیون متر مکعب آب برای سطح کشت مزارع و باغات لازم است که 52درصد آن از آب های زیرزمینی و 48درصد از آب های سطحی تامین می شود.

وی با تاکید بر رفع کلیه موانع استفاده بهینه از آبیاری تحت فشار در اراضی استان گفت: با رعایت الگوی کشت با همین منابع آبی موجود ، اراضی زراعی و باغی موجود زیر کشت می رود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است