پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100586  | تاریخ خبر : 1398/01/13  | ساعت : 20:39

دور ریز نزدیک 2.5میلیون کیلوگرم گندم در کشور تنها در یک ماه

عادتی که باید ترک کرد


نصر: حدود 25 میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کند، اگر هر خانواده برای سفر هفت‌سین خود تنها 100 گرم گندم سبزه بکارند، آمار تکان‌دهنده‌ای به دست می‌آید که مایه افسوس است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس،  هر سال نزدیک‌های عید خانواده‌ها برای سال جدید آماده می‌شوند، خانه‌تکانی‌ها شروع می‌شود، مردم برای عید نوروز سفره هفت‌سین  می‌چینند، در این‌ بین یکی از آداب‌ و رسوم تزئین سفره هفت‌سین که از دیرباز در بین خانواده‌ها مرسوم بوده، آماده کردن سبزه برای سفره هفت‌سین است، عادتی که گفته‌ شده از قدیم برای نشان دادن برکت در سفره‌ها بوده اما این روزها با توجه به مشکلات اقتصادی و گرانی‌ها بیشتر شبیه بدعتی ناخوشایند است.

گاهی با یک جمع و تفریق ساده می‌توان به ناخوشایند بودن این بدعت پی برد. این‌گونه حساب کنیم که جمعیت کل کشور حدود 85 میلیون نفر بوده و با این حساب حدود 25 میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کند، اگر هر خانواده برای سفر هفت‌سین خود تنها 100 گرم گندم سبزه بکارند، آمار تکان‌دهنده‌ای به دست می‌آید که مایه افسوس است.

سرجمع 100 گرم گندم برای 25 میلیون خانوار می‌شود 2 میلیارد و 500 میلیون گرم، البته بگذریم از اینکه برخی خانواده‌ها بیش از این مقدار سبزه می‌کارند و گل‌فروش‌ها هم برای فروش سبزه آماده می‌کنند و حتی برخی خانواده‌ها زمان پنج‌شنبه آخر سال سبزه برای مزار رفتگانشان می‌برند.

حالا اگر این 2 میلیارد و 500 میلیون گرم را به کیلوگرم تبدیل کنیم می‌شود 2 میلیون  و 500 هزار کیلوگرم در عرض یک ماه برای سبزه مصرف می‌شود یا به قولی در عرض کمتر از یک ماه به هدر می‌رود، چراکه سبزه‌هایی را که کاشته‌اند 13 فروردین بیرون می‌اندازند و بگذریم از اینکه آلودگی زیست محیطی را رقم می‌زند، بدون هیچ کاربرد منطقی دور ریخته می‌شود.

این در حالی است که گندم و محصول آن در عصر حاضر با وجود خشکسالی‌ها و تحریم‌های اقتصادی یک کالا و محصول استراتژیک بوده و باید برای حفظ آن تلاش کرد و این نیاز به فرهنگ‌سازی جدی دارد تا این فرهنگ ناخوشایند را با مباحثی همچون کاشت گل و درخت جایگزین کرد.

نگارنده: علی سلیمی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است