پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100363  | تاریخ خبر : 1397/12/28  | ساعت : 16:34

گزارش «نصر» از وضعیت بازار آجیل و خشکبار در تبریز؛

بازار شب عید و دوئل سخت میان خریدن و نخریدن!


نصر: یادش بخیر، وقتی پشت ویترین آجیل فروشی‌ ها که می‌ رفتیم، روی شیشه زده بود پسته خندان، فلان قدر... آن قدیم ‌ها پسته از روی شادی می ‌خندید و اینکه مهمان سفره‌ های ما است اما این روزها، پسته‌ ها یا نمی ‌خندند و یا اگر می ‌خندند، از روی شادی نیست گویی دارند به حال و روز ما می ‌خندند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اجتماعی نصر، آجیل همواره پای ثابت سفره ‌های نوروزی بوده و تصور سفره نوروزی بدون آجیل ‌های خوشمزه و دلچسبش، برای هیچ ایرانی جالب نیست، اصلا یک عید است و آجیل ‌هایش. اما امسال گویی، آجیل سر سازگار با سرپرستان خانوار ندارد و خیز بلندی که از ماه ‌ها قبل و حتی پیش‌ تر از شب یلدا برای پریدن از روی سفره نوروزی مردم برداشته بود؛ بی ‌فایده نبوده و به راحتی می ‌تواند این رکورد را بشکند و نوروزی بدون آجیل روی سفره‌ های نوروزی را شاهد باشیم.

در کمتر از دو روز مانده به شب عید، مردم در تکاپو هستند تا به هر نحوی شده، سفره شب عیدشان را پر کنند، بماند که لباس عید بچه‌ ها هم مانده؛ اما هر طوری که دو دو تا می‌کنند، چهار نمی ‌شود که نمی ‌شود! قیمت ‌ها طوری سر به فلک کشیده است که دیگر حتی طبقه متوسط‌ ها هم در ردیف اقشار کم ‌درآمد قرار گرفته‌ اند!

به سمت بازار که می ‌روی، گریزان می‌ شوی و وقتی به سراغ کالای دیگری می ‌روی بازهم ناتوان از تصمیم؛ شاید خیلی ‌ها به اجبار تن به خرید می ‌دهند؛ دوئل سختی است میان خریدن و نخریدن! اما مگر می ‌شود؟ ما ایرانی‌ ها هستیم و شب عید و ماییم و نوروز و رسم مهمان ‌نوازی.

هر چند موج تازه ‌ای از گرانی هر ساله در هفته ‌های مانده به تحویل سال، بازار آجیل را زیر و رو می‌کند و داد بسیاری از اقشار کم‌ درآمد را در می‌ آورد، اما امسال این موج از چند ماه قبل‌تر، خیز بلندی برداشته است و از همین حالا مشخص است که چه قرار است بر سر بازار و مردم بیاید!
با این اوصاف نه دیگر پسته می‌ خندد و نه مردم، نه خبر از مغازه‌ های پر مشتری است نه سفره ‌های جورواجور از تنقلات، امسال سفره میزبانی خیلی ‌ها در دید و بازدید عید ساده ‌تر از هر سالی است؛ این گرانی‌ ها که گویی تمامی هم ندارد، این میزبانی ها و دورهمی ‌های نوروز است که رنگ می‌ بازد و حال زار خریداران از گرانی گویی تمامی ندارد، گرانی که به همه جا سرک می‌کشد و جز خرابه هیچ باقی نمی‌گذارد!
در ماه‌ های اخیر، حباب قیمت آجیل و خشکبار به دنبال نوسان نرخ ارز به حدی چشمگیر بود که این اقلام در زمره اقلام لوکس در سبد خانوار قرار گرفته است و موجب شده است تا پاخور آجیل‌ فروشی ‌ها نسبت به سال ‌های گذشته کاهش محسوسی داشته باشد.

هر ساله با آغاز فصل سرما میل خرید به انواع آجیل در میان مردم افزایش پیدا می‌کند و این میل در اواخر پاییز و روزهای مانده به شب یلدا و تحویل سال به اوج خود می ‌رسد.
خریداران سال قبل نمی‌ دانستند که دیگر قرار نیست این قیمت ‌ها را هم از خیال خود بگذرانند و باید در سال آتی، این اقلام را با افزایش چند برابری خرید کنند و دیگر نمی ‌شود با این پول، نصف این مقدار آجیل را هم خرید!

به سراغ یکی از آجیل ‌فروشی‌ های مطرح در سطح استان می ‌روم؛ یکی از کسبه ‌های فعال بازار تبریز در پاسخ به وضعیت حال حاضر بازار آجیل به ما می‌گوید: زبان حال آجیل‌ ها در این روزها این است که " ما ز بالاییم و بالا می‌رویم"!

وی افزود: قیمت ‌ها در مقایسه با بازار شب عید سال قبل، 150 تا 200 درصد افزایش داشته است و این افزایش قیمت بی سابقه، هم از یک سو موجب کاهش شدید قدرت خرید مردم شده و هم از سوی دیگر، موجب کاهش شدید فروش آجیل فروشی ‌ها.

این فعال صنفی بازار آجیل در تبریز خاطرنشان کرد: قیمت ‌ها در مقایسه با شب یلدای امسال هم تغییر پیدا کرده است و اقلامی نظیر فندق، پسته و بادام زمینی مجددا افزایش قیمت داشته ‌اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار نصر در این خصوص که تقریبا هر خانواده برای خرید آجیل و شکلات شب عید برای پذیرایی از مهمانان نوروزی ‌اش چه میزان باید هزینه کند؛ اذعان کرد: به‌طور متوسط اگر برای هر خانوار 2.5 کیلو آجیل مخلوط و 2.5 کیلو شکلات را در نظر بگیریم تقریبا 350 هزار تومان خرج روی دست سرپرست خانوار می‌ گذارد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار نصر اظهار کرد: دلیل افزایش قیمت پسته، صادرات و از بین رفتن 80 درصد محصول از سطح بازار است که تنها 20 درصد باقی مانده است. از این 20 درصد نیز شرکت صادرات پسته 10 درصد را جهت ارز آوری به کشور صادر کرده است.

"میر احمد باحجب محمدی" مصرف آجیل و خشکبار مخصوصا پسته را با کاهش شدیدی مواجه دانست و افزود: با توجه به افزایش قیمت آجیل، فروش و خرید آجیل نسبت به سال قبل کاهش یافته است چرا که مردم توان خرید آجیل را ندارند. همچنین مصرف آجیل نیز بعد از ایام نوروز با رکود بیشتری مواجه خواهد شد.

وی اذعان کرد: امیدوارم با کاهش صادرات و افزایش تولید آجیل و خشکبار قیمت ها در حد استاندارد و توان خرید مردم باشند.

محمدی تصریح کرد: سال قبل قیمت جهانی پسته ایرانی در دنیا بسته به کیفیت آن نزدیک 12 دلار بود. امسال نیز این رقم افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار آذربایجان شرقی اظهار کرد: امروز قیمت پسته در بازارهای کشور نسبت به کیفیت و درشتی آن 150 الی 300 هزار تومان است.

مردمان عجیبی هستیم؛ تا یکی دو نفر تصمیم مصمم برای مقابله با گرانی آجیل می کند و توسط رسانه ها بازتاب گسترده می شود و وقتی داد آجیل فروشان از عدم خرید مردم به گوش مسئولان می رسد، با کاهش چند درصدی قیمت آجیل مواجه می شویم اما ساعتی نمی گذرد که برای خرید آجیل به صف می ایستیم!

گزارش نصر حاکی از آن است که شمارش معکوس برای تحویل سال نو برای خانوارها شروع شده و این سرپرستان خانوارها هستند که نفس نفس زنان تلاش می‌کنند تا از این میدان سربلند خارج شوند و گاه هم خیلی ‌ها از دور خارج می ‌شوند و باید بدانیم که برنده در نوروز امسال، دونده ‌ای نیست که به خط پایان برسد، بلکه برنده کسی است که دست رقیب از نفس افتاده خود را برای رسیدن به خط پایان گرفته باشد و از روی زمین بلند کرده باشد! هوای همدیگر را داشته باشیم.

* گزارش از سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است