پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100153  | تاریخ خبر : 1397/12/24  | ساعت : 12:29

گزارش/

کمپین "نه به خرید ماهی قرمز" در تبریز/ فروش سالانه پنج میلیون ماهی قرمز


نصر: نماینده رسمی مجمع فعالان زیست محیطی کشور آذربایجان شرقی و تبریز با اشاره به اینکه اکثر اوقات شاهد هستیم که ماهی قرمزی که خریداری شده است و در منزل زنده مانده است بعد از ایام عید در آب های اطراف شهر رهاسازی می شود ، اذعان داشت: رهاسازی ماهی قرمز در اّب های اطراف سبب مرگ‌ماهی های بومی می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، جداری در گفت و گو با نصر با بیان اینکه کمپین ملی مبارزه با فروش ماهی های قرمز عید با که با نام #نه_به_ماهی_قرمز به گوش می خورد در چندین نقطه کشور در حال برگزاری است، گفت:کمپین ملی "نه به ماهی قرمز" عید در ایران توسط مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران) برای سومین سال پیاپی برگزار می شود و تبریز جز شهرهایی است که در طی این سه سال عملکرد موفقی داشته است.

وی با بیان اینکه این کمپین نوعی فرهنگ سازی برای جلوگیری از مرگ‌ماهی قرمز و حتی ماهی های بومی شهر است، اظهار داشت: سالانه بیش از ۵ میلیون ماهی قرمز در سراسر ایران به فروش می رسند که تقریبا همه آن ها می میرند.

وی افزود: طول عمر ماهی قرمز در حالت عادی بین ۵ تا ۱۰ سال است اما این ماهی به دلایل مختلف در خانه می میرند.

نماینده رسمی مجمع فعالان زیست محیطی کشور آذربایجان شرقی و تبریز با اشاره به اینکه اکثر اوقات شاهد هستیم که ماهی قرمزی که خریداری شده است و در منزل زنده مانده است بعد از ایام عید در آب های اطراف شهر رهاسازی می شود ، اذعان داشت:رهاسازی ماهی قرمز در اّب های اطراف سبب مرگ‌ماهی های بومی می شود.

وی اضافه کرد: مدفوع ماهی قرمز باعث رشد سریع جلبک ها و کاهش سطح اکسیژن آب می شود و از طرفی آزاد سازی آنها در بستر آبی اطراف شهر موجب از بین رفتن گیاهانی که آشیانه ماهی های بومی است خواهد شد.

وی با بیان اینکه باله های ماهی قرمز مستعد بیماری های عفونی، قارچی و پوستی است ، گفت: از این رو اکوسیستم حاکم در آب های شهری را به خطر می اندازد.

مدیر نقاهتگاه حیوانات آسیب دیده در تبریز که پیش از این کمپین نیز فعالیت هایی در راستای حفظ جان حیوانات آسیب دیده در سطح شهر بدون هیچ چشم داشتی دارد، ادامه داد: این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد و در قدم های اول سعی کردیم با حضور در برخی مدارس آموزش و توضیحات لازم رل به دانش آموزان منتقل کنیم تا از تبعات خرید ماهی قرمز و آزاد سازی آن مطلع باشند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است