پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100138  | تاریخ خبر : 1397/12/24  | ساعت : 10:15

گزارش /

اردبیل به دنبال احیای فرش دستبافت با ایده جوانان / برگزاری رویداد كارآفرینی هنر صنعت فرش در اردبیل


نصر:اولین رویداد كارآفرینی هنر صنعت فرش استان اردبیل به مدت سه روز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل در حال برگزاری است و در پایان ایده های برتر معرفی می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، اولین رویداد کارآفرینی هنر صنعت فرش  در اردبیل به مدت سه روز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل در حال برگزاری است و در پایان تسهیلات 50 میلیونی ریال تجاری سازی ایده برای 5 تیم برگزیده از طرف پارک علم و فناوری اردبیل اعطا می شود.

در گذشته در بسیاری از خانواده های شهری و روستایی بافت فرش رواج داشت اما در سال های اخیر این صنعت دستی به فراموشی سپرده شده و بازار خود را در بازارهای داخلی و خارجی از دست داده است. هم اکنون 15 هزار نفر در صنعت فرش دستبافت اردبیل فعالیت دارند ولی درآمد و تولید آنها در حد تامین معیشتی است.

این گزارش می افزاید، اسحاق رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل در اولین رویداد كارآفرینی هنر صنعت فرش كه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار كرد: اگر بتوانیم نسل جدید را به سمت این هنر صنعت بكشانیم، بدون شك خلاقیت‏ها در آن بروز و توسعه خواهد یافت.

وی افزود: اعتقاد داریم تشكل های حوزه فرش باید بتوانند زمینه ها و جذابیت هایی را ایجاد كنند كه نسل جدید جوان جذب آن بشوند.

وی بیان كرد: هر هنر و صنعتی كه به طور دائم خلاقیت در آن نباشد فرایند نزولی پیدا می كند و باید اذعان كنیم كه پیشینیان ما این خلاقیت را داشتند كه هنر خود را عرضه كرده و دنیا را شیفته این هنر كردند به گونه ای كه در بیشتر كشورها افتخار می كنند كه فرش ایران در خانه داشته باشند.

رسولی ادامه داد: روح زیباشناسی در پیشینیان به قدری در سطح عالی بود كه با این هنر زیبا همه را شیفته خود كردند و ما اكنون میراث دار و میراث خوار گذشتگان هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل گفت: حمایت های جدی از ایده های برتر از سوی دانشگاه آزاد اسلامی، پارك علم و فناوری و شهرك های صنعتی به عمل می آید.

این گزارش حاکی است، حبیب ابراهیم پور رئیس پارك علم و فناوری استان اردبیل نیز گفت: تحقیقات و پایان نامه های دانشجویان باید به كمك اقتصاد جامعه بیاید و صرف مدرك تحصیلی نمی تواند این مأموریت را انجام دهد.

وی بیان كرد: فناوری تعبیه و تزریق علم در صنعت است و وقتی فرش ایران برند جهانی شده و كشورهای دیگر از آن كپی برداری می كنند و با این حال اصالت خود را حفظ كرده باید به كمك فناوری به عرش برسد.

وی افزود: فناوری یك تكنولوژی به فرش سنتی اضافه می كند و با تكنولوژی بالاتر تولید می شود كه در این صورت هم كیفیت بالا می رود و هم زمان تولید به حداقل می رسد.

رئیس پارك علم و فناوری استان اردبیل تاكید كرد: ایده هایی كه ارائه می شود در مركز رشد دانشگاه یا پارك علم و فناوری مستقر شده و پس از گذراندن مراحل قانونی در چرخه تولید و تولید ثروت مورد حمایت قرار می گیرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است