پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   100018  | تاریخ خبر : 1397/12/22  | ساعت : 07:07

یادداشت/

سخنی کوتاه به مناسبت 21 اسفند ماه؛ روز بزرگداشت نظامی


نصر: *خرداد ماه سال 1383 كه به اتّفاق تني چند از دوستان روزنامه‌نگار تبريزي بر سر مزار نظامي در گنجه بودم، فرد راهنمايي كه در آنجا حضور داشت، مي‌گفت: «نظامي همه اشعار خود را به زبان تركي سروده و بعدها دولتِ ايران دستور ترجمة آن اشعار را به زبان فارسي صادر كرده است»

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

نظامی در آن سوی آب...

*خرداد ماه سال 1383 كه به اتّفاق تني چند از دوستان روزنامه‌نگار تبريزي بر سر مزار نظامي در گنجه بودم، فرد راهنمايي كه در آنجا حضور داشت، مي‌گفت: «نظامي همه اشعار خود را به زبان تركي سروده و بعدها دولتِ ايران دستور ترجمة آن اشعار را به زبان فارسي صادر كرده است». البته اين راهنماي محترم، درباره استاد شهريار نيز تقريباً همين نظر را داشت. می گفت شهریار شعری به زبان فارسی ندارد و دیوان فارسی او، ترجمه دولت ایران است!!
اين را گفتم كه بدانيد در «آن سوي آب»، چه خبر است...

نظامی در این سوی آب...

*در ايّام تحصيل در  دانشگاه، استادي داشتيم كه مجبور شده بود به ما درس نظامي گنجه ای بگويد! ايشان كه خيلي سعي مي‌كرد خود را يك انسان مذهبي نشان دهد، از خواندن بخش مهمي از سروده‌هاي نظامي در كلاس، صرف‌نظر مي‌كرد و استدلالش هم اين بود كه چون اين ابيات با شعائر ديني ما همخواني ندارد، لذا مناسبِ كلاس درس و جمع های دختری – پسری نيست!!
 اين نكته را هم گفتم كه بدانيد برخي در «اين سوي آب» دربارة نظامي چه فكر مي‌كنند...

ذهن و زبان خلوت نشین گنجه...

* به گمان ما، آزادگي، غرور، بي‌اعتنايي به دنيا، وطن‌دوستي و اعتقاد شديد به آموزه‌هاي ديني، ساختار اصلی ذهن و زبان نظامی را تشكيل مي‌دهند. عفّت كلام او در ميان شاعران بي‌نظير است. مناجات‌ها و نيايش‌هاي پرسوز و گداز او و دست نيازي كه به درگاه قاضي‌الحاجات برمي‌دارد، از شكوهمندترين ترانه‌هاي شعر فارسي است. خلوت‌‌هاي شبانة او در كنج شهربندي‌اش در ولايت گنجه، مجال اُنس اين سخن‌گستر بزرگ را با كلام خدا و ائمه اطهار به او بخشيده و سروده‌هايش را محلّي براي بازتاب اين مضامين بلند قرار داده است. احساس پاك ميهن‌دوستي و علاقه فراوان شاعر به ايران و آذربایجان، از سروده‌هايش پيداست. وي از دوران كودكي با بهره‌مندي از متون درجه اوّل فرهنگ ايرانی؛ همچون شاهنامه، كليله و دمنه، سياستنامه و... زيربناي ذهن و زبانش را رنگي ملّی و مردمی ‌بخشيده و غرق در لذتی معنوي شده است...

و حرفهای او با کبک دری...

* اينك كه نظامي در آغوشِ خاكِ پاکِ گنجه آرميده است، مقبرة او ـ اگرچه در ميان قارقار كلاغان ـ زيارتگه صاحبدلان و دوستداران شعر فارسي و فرهنگ اسلامی و ايراني است. هم‌اكنون در هواي گرگ و ميش سحرگاهان گنجه، پژواك صداي پرخروش او كه با لحنی عبرت‌آموز، خطاب به آن كبك دري، سرانجامِ روزگار ستمكاران و هويت‌سازان را يادآور مي‌شود، به گوش مي‌آيد که می گوید:

 
به ياد آور اي تازه كبك دري
كه چون بر سر خاك من بگذري

گيا بيني از خاكم انگيخته
سرين سوده پايين فرو ريخته

همه خاك فرش مرا بُرده باد
نكرده ز من هيچ هم عهد ياد

نهي دست بر شوشة خاك من
به ياد آري از گوهر پاك من

فشاني تو بر من سرشکي ز دور
فشانم من از آسمان بر تو نور

دعاي تو بر هرچه دارد شتاب
من آمين كنم تا شود مستجاب

درودم رساني رسانم درود
بيايي بيايم ز گنبد فرود

مرا زنده پندار چون خويشتن
من آيم به جان گر تو آيي به تن

مدان خالي از همنشيني مرا
كه بينم تو را گر ببيني مرا

لب از خفته‌اي چند خامُش مكن
فروخفتگان را فرامُش مكن

.........................................

یادداشت از محمّد طاهری خسروشاهی

...........................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است